3.5 C
Campulung Muscel
23/03/2023

Slujbă impresionantă, de Sfânta Parascheva, la Biserica Domnească

Cea mai importantă zi a lunii octombrie, marcată săptămâna trecută, la care au participat sute de creștini, la Câmpulung, a fost sărbătorirea Sfintei Cuvioase Parascheva, care are loc în fiecare an pe data de 14 octombrie. Biserica ctitorită cu Hramul Cuvioasa Parascheva din Câmpulung este Biserica Domnească, cea care a împlinit 135 de ani de sărbătorire a Sfintei Cuvioase. Moaștele Sfintei se află la Iași, însă Veștmintele acesteia se regăsesc așezate în Biserica Domnească. Sute de credincioși creștin ortodocși au sosit la Biserică pentru a asculta slujba ținută de preoți și pentru a se închina la Sfintele Veștminte ale Cuvioasei Parascheva. Joi, 13 octombrie 2022 a avut loc o minunată slujbă a Acatistului Sfintei Parascheva. Vineri, 14 octombrie 2022, s-a desfășurat Sfânta Liturghie arhierească, ce a fost susținută de o adunare mare de preoți în fața mulțimii prezente. Credincioșii s-au rugat pe întreg parcursul slujbei, deoarece Sfânta Cuvioasă Parascheva este recunoscută pentru binecuvântare și sănătate duhovnicească și trupească pentru toți cei care o pomenesc prin rugăciune. În perioada acestei sărbători, oamenii au adus daruri pe care le-au așezat cu iscusință pe masa din interiorul Bisericii Domnești. De asemenea, spre final a avut loc o slujbă de pomenire a ctitorilor Bisericii Domnești.

Mesajul părintelui Ștefan Ștefănescu
Preotul Ștefan Ștefănescu a adresat un mesaj tuturor celor ce au fost prezenți la slujba de joi seara. Părintele a relatat: „Biserica noastră Domnească este împodobită cu Sfântul Veștmânt al Sfintei Cuvioase Parascheva și vă mărturisesc din mărturiile multor credincioși care au venit la biserica noastră și au înălțat rugăciuni către Cuvioasa, că au simțit binecuvântarea lui Dumnezeu”. În ziua de vineri, 14 octombrie 2022, preotul Ștefan Ștefănescu a continuat, adresând mesajul: „Avem bucuria și împlinirea că mulți credincioși au venit și ne-au mărturisit că au simțit ajutorul Cuvioasei Parascheva. Pentru noi este o bucurie că ați fost alături de noi, nădăjduim așa cum am spus și aseară, ca rugăciunile noastre să ne fie ascultate de Sfânta Cuvioasă Parascheva și să le înalțe la Dumnezeu, iar cei care purtați numele să-l cinstiți; și noi am cinstit-o astăzi prin slujba pe care am făcut-o și prin prezența dumneavoastră în număr atât de mare, pentru că nu ați făcut altceva decât să dați forță rugăciunilor noastre”. Părintele a încheiat cu o urare adresată celor care poartă numele de Parascheva, dar și credincioșilor prezenți la slujba acestei sărbători: „Cei care îi purtați numele, încă o dată, La mulți ani! Toți credincioșii din această sfântă Biserică să primească binecuvântarea de la Dumnezeu, Amin!”. Robert Adrian ȘTEFAN

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!