19.6 C
Campulung Muscel
02/07/2022

Aproape 50 de premii pentru elevii Şcolii de Muzică în semestrul al doilea

Elevii Şcolii de Muzică Câmpulung au încheiat semestrul al doilea al anului şcolar 2021-2022 cu aproape 50 de premii obţinute la numeroasele concursuri la care au participat. Ca o statistică, au fost contabilizate 16 premii I, 15 premii II, 11 premii III, o menţiune, plus Marele trofeu al Festivalului Naţional de Interpretare Vocală şi Instrumentală „Glasul Valahiei” Târgovişte, 4-6 iunie 2022; Trofeul Secţiunii (nivel profesionişti) al Festivalului Naţional de Interpretare Vocală şi Instrumentală „Glasul Valahiei” Târgovişte, 4-6 iunie 2022; Trofeul Festivalului Concurs Naţional de Interpretare Pianistică „Iulia Haşdeu”, ediţia a XXII-a, Câmpina, 22 mai 2022; Premiul „Sabin Drăgoi”, Concurs Naţional de Interpretare Pianistică ,,Iulia Haşdeu”, ediţia a XXII-a, Câmpina, 22 mai 2022; Premiul I special, Concurs Naţional de Interpretare Pianistică „Iulia Haşdeu”, ediţia a XXII-a, Câmpina, 22 mai 2022; Premiul I de Excelenţă, Concursul Naţional de Interpretare Pianistică „ERA Pianiştilor”, 26-27 martie, 2022.

Festivalul Concurs Naţional „Ion Dumitrescu”, ediţia a III-a, Bucureşti, februarie 2022:

  • Adriana Păştin, premiul II, clasa I, pian;
  • Denis Enache, premiul II, clasa a II-a, pian;
  • Ligia Păştin, premiul II, clasa a III-a, pian.

Olimpiada Naţională de Muzică – interpretare instrumentală, clasele III-VIII, etapa judeţeană, martie 2022, Piteşti:

  • Ligia Păştin, premiul I, clasa a III-a, pian;
  • Eric Sandu, premiul I, clasa a VI-a, pian.

Concursul Naţional de Interpretare Pianistică „ERA Pianiştilor”, 26-27 martie 2022:

  • Serafim Stoica, premiul I de Excelenţă, clasa a IV-a, pian.

Olimpiada Naţională de Muzică – interpretare instrumentală, clasele III-VIII, etapa regională, Râmnicu Vâlcea, 18 martie 2022:

  • Ligia Păştin, premiul I, clasa a III-a, pian;
  • Eric Sandu, premiul I, clasa a VI-a, pian.

Concursul de interpretare „Ada Ulubeanu” Bucureşti, martie 2022:

  • Denis Enache, premiul I, clasa a II-a, pian;
  • Tudor Rucsanda, premiul I, clasa a IV-a, pian.

Concursul „Dragobete Morenete” Moreni, judeţul Dâmboviţa, 23 martie 2022:

  • Anastasia Vorovenci, clasa a V-a, nai şi Sofia Toader, clasa a IV-a, nai – premiul II.

Festival Concurs Naţional „Pianul a doua pasiune”, ediţia a VII-a, Râmnicu Vâlcea, 17 aprilie 2022:

  • Horia Hârleşteanu, premiul I, clasa a II-a, pian;
  • Serafim Stoica, premiul III, clasa a IV-a, pian.

Online Internaţional Music & Painting Competition „Dinu Lipatti” Highschool Piteşti, 3 aprilie 2022:

  • Serafim Stoica, premiul III, clasa a IV-a, pian.

Concursul Internaţional de Muzică şi Pictură, Piteşti, aprilie 2022:

  • Adriana Păştin, premiul III, clasa I, pian;
  • Ligia Păştin, premiul II, clasa a III-a, pian.

Concursul Naţional de Interpretare „Şansa Egală”, clasele 0-XII, ediţia a VIII-a, Târgu Mureş, C.A.E.J.A., 2022:

  • Adriana Păştin, premiul I, clasa I, pian.

Concurs Naţional de Arte „Margareta Sterian” Buzău, ediţia a XII-a, 2-6 mai 2022:

  • Adriana Păştin, premiul II, clasa I, pian;
  • Horia Hârleşteanu, premiul II, clasa a II-a, pian;
  • Denis Enache, premiul III, clasa a II-a, pian;
  • Teodor Ionuţ David, premiul III, clasa a II-a, vioară;
  • Ligia Păştin, premiul II, clasa a III-a, pian.

Concursul „Allegretto”, ediţia a X-a, 14 mai 2022:

  • Serafim Stoica, premiul II, clasa a IV-a, pian.

Concursul Naţional de Interpretare a Muzicii Româneşti „Sigimund Toduţă”, ediţia a XXXVIII-a, Bistriţa Năsăud, 14 mai 2022:

  • Adriana Păştin, premiul I, clasa I, pian;
  • Denis Enache, premiul I, clasa a II-a, pian;
  • Tudor Rucsanda, premiul III, clasa a IV-a, pian.

Concurs Muzică Clasică, ediţia 2022, Bucureşti, 19 mai 2022:

  • Adriana Păştin, premiul II, clasa I, pian;
  • Denis Enache, premiul III, clasa a II-a, pian;
  • Ligia Păştin, premiul II, clasa a III-a, pian;
  • Serafim Stoica, menţiune, clasa a IV-a, pian.

Festivalul Concurs Naţional de Interpretare Pianistică „Iulia Haşdeu”, ediţia a XXII-a, Câmpina, 22 mai 2022:

  • Adriana Păştin, premiul II, clasa I, pian;
  • Denis Enache, premiul II, clasa a II-a, pian;
  • Ligia Păştin, premiul I special, premiul „Sabin Drăgoi”, Trofeul, clasa a III-a, pian.

Concursul „Prietenii muzicii” Bucureşti, ediţia a XX-a, 27-28 mai 2022:

  • Eric Sandu, premiul I, clasa a VI-a, pian.

Concurs Premiile Muzicale „Dinu Lipatti”, ediţia a VIII-a, Piteşti, 30-31 mai 2022:

  • Eric Sandu, premiul I, clasa a VI-a, pian.

Concursul Naţional pentru Vioară „Geantă Manoliu” Râmnicu Vâlcea, 26-31 mai 2022:

  • Miruna Georgiana Sandu, premiul II, clasa I, vioară;
  • Teodor Ionuţ David, premiul III, clasa a II-a, vioară.

Festivalul Naţional de Interpretare Vocală şi Instrumentală „Glasul Valahiei” Târgovişte, 4-6 iunie 2022:

  • Eric Sandu, premiul I, clasa a VI-a, pian, Trofeul Secţiunii (nivel profesionişti), Marele Trofeu al Festivalului;
  • Anastasia Vorovenci, clasa a V-a, nai şi Sofia Toader, clasa a IV-a, nai – premiul II.

Concursul Naţional de Interpretare Instrumentală „Marele Premiu” Bucureşti, ediţia a XXV-a, 6-10 iunie 2022:

  • Adriana Păştin, premiul I, clasa I, pian;
  • Denis Enache, premiul I, clasa a II-a, pian;
  • Ligia Păştin, premiul I, clasa a III-a, pian.

Concursul Naţional „Iosif Sava”, ediţia a V-a, 14-17 iunie 2022, Bucureşti:

  • Anne Marie Costinela Bărăitaru, premiul III, clasa I, vioară;
  • Antonia Gabriela Chichirez, premiul III, clasa a V-a, pian;
  • Bianca Popescu, clasa a V-a, vioară şi Dragoş Chivu, clasa a V-a, pian, premiul III, muzică de cameră.

 

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!