15.5 C
Campulung Muscel
17/06/2024

Pelerinaj la Câmpulung Muscel!

Dragii mei,
În Letopiseţiul Ţării Româneşti (1292-1664) în versiunea arabă a lui Macarie Zaim, Virgil Cîndea, aminteşte că, în anul 1970 la Deir-es-Sir, lângă Beirut capitala Libanului, s-a descoperit un manuscris datat din 1658, în care atribuie unui Negru Vodă, zidirea unei măreţe biserici, în anul 1292, în oraşul Câmpulung, care deci exista, potrivit cronicii, în acest timp. Lespedea tombală a comitelui Laurenţius de Longo Campo, din Ansamblu Feudal Bărăţia şi Mormântul voievodului Nicolae Alexandru Basarab, confirmă documentar Câmpulungul, ca cel mai vechi oraş medieval românesc, format între Dunăre şi Carpaţi. Deşi sunt câmpulungean prin adopţie, mă consider un om privelegiat de Dumnezeu, tocmai pentru că mă aflu în acest spaţiu binecuvântat. Ba, mai mult,  Mănăstirea din Câmpulung îşi are existenţa pe amplasamentul Vechii Curţi Domneşti a Basarabilor şi cei care păşesc în complexul mănăstiresc pot simţi şi pipăi Istoria Tării Româneşti la ea acasă. Pentru trecutul oraşului, dăm slavă Domnului şi înaintaşilor noştri. Puţine locuri se pot mândri cu o istorie culturală aşa cum o are oraşul nostru. Scrisoarea lui Neacşu de la Câmpulung către Judele Braşovului, din 1512, sau prima tiparniţă din secolul XVII, adusă de Matei Basarab la Câmpulung, şi tipărirea primei cărţi scrise în limba română „Învăţături preste toate zilele” la 1642, sunt lucruri care atârnă greu la dezvoltarea culturii româneşti. Dacă vorbim de credinţa înaintaşilor noştri, număraţi bisericile din Câmpulung. Vreţi să vedeţi sfinţenie? Încercaţi să vă purtaţi paşii către Mănăstire şi veţi avea bucuria, da a vă fi gazdă duhovnicească Sfântul Ioanichie cel Nou, ocrotitor al Muscelului. Numai pentru lucrurile acestea ar trebuie să încercăm să ne respectăm valorile, pentru că aceasta este indentitatea noastră. Dacă uităm trecutul uităm cine suntem şi încotro mergem. Este adevărat că lumea se schimbă mereu, dar dacă nu ne vom apăra cu sfinţenie valorile noastre naţionale (istorice, culturale şi duhovniceşti), ne vom autodistruge. Nu Dumnezeu ne va distruge, pentru că El a creat totul din iubire faţă de om, ci noi, oamenii, din dorinţa de a fi mici „dumnezei”, pătăm tot ce este în jurul nostru. Vorbind de Câmpulungul de azi şi de mâine, ne-a mai rămas credinţa în Dumnezeu şi speranţa că oraşul nostru îşi va reveni la viaţă. Secretul pentru acest lucru este ca fiecare dintre noi să contribuim la relansarea Câmpulungului: cei ce conduc destinul oraşului să fie cu tragere de inimă, iar noi toţi, să punem mai mult genunchii la rugăciune ca să se milostivescă Bunul Dumnezeu şi mai mult spre musceleni şi întreg neamul nostru românesc. De aceea, mare binecuvântare va fi pentru acest spaţiu al muscelului în zilele de 25-26 iulie, când Biserica îl prăznuieşte pe Sfântul Ioanichie cel Nou. Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului prin grija părintească a Înalt Prea Sfinţitului Părinte Calinic, a organizat  pelerinaj de suflet, joi 25 iulie, seara, la ora 18.00, pelerinaj cu Sfintele Moaşte ale Sfintei Muceniţe Filoteea şi Sfântul Ioanichie cel Nou, de la Mănăstire şi până în Piaţa Primăriei. După ce ne vom întoarce cu Sfintele Moaşte la Mănăstire, se va începe slujba de priveghere pentru sărbătoarea Sfântului Ioanichie. Vineri, de dimineaţă, începând cu ora 7.00, se va face Sfântul Maslu şi Aghiasma mică, ceasurile şi  Sfânta Liturghie. Aşadar, avem prilejul de a fi gazdă unui eveniment inedit şi istoric pentru Câmpulung Muscel. Din bătrâni se povesteşte că Sfânta Filoteea a mai fost adusă în pelerinaj la Câmpulung, acum 80 – 90 de ani, când în zonă era o secetă cumplită. Nici nu a ieşit Sfântuliţa din Câmpulung că norii s-au adunat şi ploia mult aşteptată s-a revărsat din belşug asupra oraşului. Aceasta este mângâierea noastră în prezenţa Sfinţilor, este bucuria de a avea răspuns la rugăciunile pe care le invocăm, fie că mulţumim pentru ceva, fie că cerem ceva, ştim că Dumnezeu ascultă pe Sfinţii Săi. De aceea, vă aşteptăm pe toţi la acest moment de rugăciune şi mare binecuvântare pentru musceleni, argeşeni şi nu numai, ştiind că un asemenea eveniment nu se întâmplă în fiecare zi. Până data viitoare, vă doresc să fiţi sănătoşi şi voioşi!
Părintele Serafim, Stareţul Mănăstirii „Negru Vodă” din Câmpulung

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!