02/07/2026

Cei 23 de angajaţi de la Salubritatea ADP-ului scapă de reducerea de personal impusă de Guvern. După ce că nu fac faţă „regatului gunoaielor”, era culmea să mai fie şi daţi afară unii dintre ei!

N-au fost luaţi în calcul, atunci când s-a stabilit numărul maxim de posturi admis pentru Primăria Câmpulung şi instituţiile subordonate, angajaţii de la Salubritatea locală, care funcţionează în cadrul ADP. Ne referim la oamenii de la curăţenia stradală, fără legătură cu cei care operează la platformele de gunoi, care sunt angajaţii societăţii Financiar Urban. Muncitorii Primăriei, dislocaţi la măturatul, stropitul, spălatul străzilor, acţiuni cărora li se adaugă iarna curăţarea spaţiului public de zăpadă, sunt 22 la număr, un post fiind vacant. Acest efectiv scapă neatins de măsura reducerii de personal, o absurditate în cazul municipiului, unde 22 de lucrători nu pot acoperi nici centrul, darămite cartierele, unde este limpede că nu ajung nici măcar sporadic. Câmpulung este un oraş murdar, teribil de murdar, cum nu găseşti altul în tot judeţul, oricât de îngăduitor ai privi comparaţia. Este groaznic de multă mizerie şi din cauza orăşenilor, şi din cauza vecinilor de la rural, de pe care ai impresia că, la fiecare pas, cad gunoaie de pe ei, la ce găseşti pe stradă, la scurt timp după trecerea echipei de la Salubritate.

  • ADP scapă cu schema de personal neatinsă de măsura de „subţiere” impusă de la centru   

Între domeniile exceptate de la numărul maxim de posturi prevăzut în adresa comunicată de Instituţia Prefectului Judeţului Argeş din 16 martie 2026 sunt, aşadar, şi aceste 23 de poziţii din grila Direcţia de Administrare a Domeniului Public şi Privat Câmpulung.

Secretarul Ramona Simion a explicat, la şedinţa extraordinară de joi, 16 aprilie 2026, cum au fost „salvate”, până la ultima, cele 23 de poziţii din grila Salubrităţii. „În cadrul Direcţiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat funcţionează Formaţia Salubritate, în cadrul Serviciului Spaţii Verzi şi Salubritate. Este formată din 23 de posturi, din care bugetate şi ocupate 22 şi un post vacant. Ca urmare a faptului că în Ordonanţa de Urgenţă nr.7/2026 era o prevedere potrivit căreia serviciile publice specializate de salubritate ar fi exceptate de la numărul maxim de posturi, am pus o întrebare la minister, pentru ca aceste 23 de posturi, care există în organigrama serviciului, să fie exceptate. Răspunsul de la minister a fost unul prompt şi favorabil, motiv pentru care am specificat că Formaţia Salubritate că este asimilată unui serviciu public specializat de salubritate, conform Legii 51/2006 şi Legii 101/2006. Ei fac două activităţi care sunt autorizate de ANRSC, activitatea de măturat, stropit, spălat a căilor de circulaţie şi îndepărtare a zăpezii de pe căile publice, care sunt din sfera serviciilor publice de salubrizare, conform legii. Ei ar fi fost exceptaţi, motiv pentru care noi am specificat că sunt exceptate şi acele 23 – 22 ocupate şi unul vacant – au rămas în cadrul ADP ca fiind exceptate. O să regăsiţi 103 posturi, din care 23 exceptate. Numărul maxim de posturi pe care noi îl avem la nivelul municipiului Câmpulung este 191, plus 10 pentru implementarea proiectelor pentru fonduri europene, din care 80 sunt la serviciul ADP, 67 la primărie, 34 la Poliţia Locală şi 10 la Evidenţa Persoanei.”, a precizat secretarul Municipiului Câmpulung, Ramona Simion.

Structura ADP-ului se prezintă astfel:

  • Director;
  • Contabil şef;
  • Compartiment Contabilitate, Resurse Umane, Achiziţii Publice, Registratură: 2 inspectori, 2 magazineri;
  • Compartiment Administrare Parcări, Pază, Siguranţa Circulaţiei: un inspector, 3 paznici, 2 muncitori calificaţi, un muncitor necalificat;
  • Compartiment Administrare Cimitir şi Prestări Servicii Funerare: un inspector, 4 muncitori calificaţi;
  • Atelier Mecanizare Transport – Staţie Asfalt: un şef de atelier, 13 muncitori calificaţi;
  • Serviciul Întreţinere Spaţii Verzi:

-Şef de serviciu;

-Formaţia Spaţii Verzi: 25 muncitori calificaţi;

-Formaţia Salubritate: un şef de formaţie, 19 muncitori necalificaţi, 3 muncitori calificaţi;

-Formaţia Stadion: un muncitor calificat;

-Formaţia Bazin de Înot: un inspector, 4 muncitori calificaţi.

  • Serviciul Întreţinere Drumuri şi Străzi – Parcări:

-Şef de serviciu;

-Formaţia Întreţinere Drumuri şi Străzi (plombe, reparaţii trotuare, pavaje etc.): un şef de formaţie, 5 muncitori calificaţi, 2 muncitori necalificaţi;

-Formaţia Întreţinere Drumuri şi Străzi (covoare asfaltice): 5 muncitori calificaţi, 2 muncitori necalificaţi.

ADP Câmpulung numără 103 posturi, dintre care unul este vacant: 5 funcţii contractuale de conducere şi 98 de execuţie.

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!