02/07/2026

Culoare, poezie și lumină la Muzeul Municipal Câmpulung. Două expoziții care celebrează primăvara și imaginația

În perioada martie – aprilie 2026, Secția de Istorie, Artă Plastică și Științe ale Naturii din cadrul Muzeul Municipal Câmpulung devine un spațiu al emoției și al expresiei artistice autentice, găzduind două expoziții pline de culoare și sensibilitate: „MANDARINI ȘI PĂSĂRI – FANTEZII” și „DARURI DE PRIMĂVARĂ”. Publicul este invitat să pășească într-un univers vizual vibrant, unde imaginația prinde formă, iar primăvara se dezvăluie în cele mai luminoase nuanțe ale sale.

Poeta și artista Christine Bernadette-Rousseau (alias Cristina Onofre) aduce în fața privitorilor expoziția „MANDARINI ȘI PĂSĂRI – FANTEZII”, o incursiune într-o lume interioară fascinantă, populată de ființe fantastice, simboluri delicate și armonii cromatice surprinzătoare. Membră a Uniunea Scriitorilor din România, a Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România și a Société des Poètes et Artistes de France, artista îmbină forța cuvântului cu expresivitatea imaginii, construind o punte între poezie și pictură. Lucrările sale invită la visare, la introspecție și la redescoperirea inocenței creatoare.

În același timp, artista Mihaela Aritina Ionescu, pictor și poet, membră a Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, aduce în expoziția „DARURI DE PRIMĂVARĂ” o explozie de culoare și optimism. Picturile sale sunt adevărate respirații de lumină, compoziții care transmit bucurie, speranță și renaștere. Fiecare tablou devine un gest de generozitate artistică, o ofrandă vizuală dedicată frumuseții anotimpului care reînnoiește suflete.

Un moment de profundă emoție este marcat de prezentarea, In Memoriam, a unor lucrări realizate de inginerul-pictor Gabriel-Cristian Ionescu, a cărui sensibilitate artistică rămâne vie prin creațiile sale. Prezența acestora în expoziție adaugă un omagiu discret și tulburător, transformând evenimentul într-un dialog între memorie și prezent.

Vernisajul va avea loc miercuri, 4 martie 2026, la ora 16:00, în spațiul Secției de Istorie, Artă Plastică și Științe ale Naturii.

Vă așteptăm cu drag să celebrăm împreună culoarea, poezia și lumina primăverii!

Manager Alexandru OPREA

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!