-3 C
Campulung Muscel
08/02/2025

La Poienarii de Muscel, primarul are în plan construirea a trei locuri de joacă pentru copii, realizate după modelul celor din Valea Mare Pravăţ

Primarul comunei Poienarii de Muscel, Ion Banzea, are în plan construirea a trei noi locuri de joacă pentru copii, în funcţie de bugetul disponibil şi priorităţile stabilite de Consiliul Local. Acesta a precizat că iniţiativa vine în urma vizitelor efectuate împreună cu viceprimarul Galileu Gheorghe Chiţu în parcurile din centrul comunei Valea Mare Pravăţ şi la cel din Şelari, care se află acum în proces de construire. „Am fost împreună cu viceprimarul şi am văzut la Valea Mare, parcul din Şelari, şi cel din centrul comunei, care ne-au plăcut. Nu sunt încântat de materialele din plastic, deoarece îmbătrânesc şi se deteriorează în câţiva ani. Ne uităm să folosim un plastic de calitate şi să-l limităm cât de mult posibil, deşi unele elemente, cum ar fi tuburile pentru copii, nu pot fi evitate. Cu timpul, le vom înlocui”, a explicat acesta.

Costul estimat pentru fiecare parc este de aproximativ 400.000 lei, incluzând împrejmuire, achiziţia echipamentelor şi instalarea unui strat de cauciuc moale pentru siguranţa copiilor. „Vom vedea ce bani vom avea la buget şi, în funcţie de posibilităţi, vom începe lucrările. Nu vom putea face toate parcurile într-un singur an, dar la fiecare buget vom încerca să realizăm câte unul.”, a menţionat edilul.

Amplasarea parcurilor va fi stabilită de Consiliul Local, ţinând cont de accesibilitatea pentru copii şi părinţi. În satul Poienari, primarul a sugerat că o locaţie potrivită ar putea fi în apropierea şcolii. Dacă acest lucru nu va fi posibil, se vor analiza şi alte zone, precum curtea şcolii, spaţiul din faţa Primăriei sau lângă stadion.

În celelalte sate, locurile de joacă vor fi amplasate în cadrul grădiniţelor, astfel încât să fie uşor accesibile părinţilor, iar micuţii să fie supravegheaţi de educatoare. Parcurile vor rămâne încuiate după program pentru a preveni eventualele acte de vandalism. „Nu aş vrea să se ducă copiii mai mari şi să rupă echipamentele.”, subliniat primarul.

Robert Adrian ŞTEFAN

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!