0.5 C
Campulung Muscel
10/02/2025

Îndemnul primăriţei Elena Lasconi, la ceremonialul de Ziua Naţională a României: „ÎMPREUNĂ este secretul unui popor puternic!”

Câmpulungenii au venit ca niciodată pentru a asista la ceremonialul militar desfăşurat, de Ziua Naţională a României, în Piaţa Jurământului, în mijlocul căreia tronează Monumentul Eroilor, opera sculptorului muscelean Dumitru Măţăoanu, inaugurat în anul 1928. A fost atâta lume, cum de mult n-am mai văzut la o festivitate cu specific militar, fie ea şi de 1 Decembrie, încât a fost înconjurată piaţeta aproape dintr-un capăt în celălalt. Dar au fost mulţi care au asistat şi de pe trotuarul străzii Negru Vodă, pentru a se bucura de solemnitatea ritualului parcurs de Armata câmpulungeană, care încântă în toate ocaziile de peste an. Locotenent-colonelul Ionuţ Cosmin Tecaru, comandantul Garnizoanei Câmpulung, şi colegii săi din cadrul instituţiilor implicate în organizarea ceremonialului, au oferit un eveniment frumos muscelenilor care, datorită lor, au trăit sobrietatea sărbătorii naţionale. Intonarea imnului naţional tulbură parcă mai tare de Ziua României, mai cu seamă când gândul te poartă la cei plecaţi departe de ţara în care s-au născut, împinşi de nevoia unei vieţi împlinite. Şi parcă mai profund răsună cuvintele rostite de preoţii care oficiază serviciul religios în cadrul ceremoniei militare: „Dă, Doamne, dregătorilor noştri duhul înţelepciunii şi al iubirii de oameni, care întăreşte popoarele şi le înalţă!”

  • Elena Lasconi: „Miracolele se întâmplă numai dacă suntem împreună”

Singurul mesaj al Zilei Naţionale a României i-a aparţinut primarului Câmpulungului, Elena Lasconi. „La Mulţi Ani, dragilor! Astăzi, mai mult ca oricând, ar fi bine să zâmbim şi să ne bucurăm şi să facem un exerciţiu prin a le zâmbi necunoscuţilor pe stradă, pentru că sigur veţi fi recompensaţi cu un zâmbet. Să ne bucurăm, pentru că astăzi este sărbătoarea noastră, a fiecărui român, oriunde s-ar afla el. De 1 Decembrie, vă doresc să aveţi sănătate, libertate şi să fim uniţi! Acest lucru este cel mai important. Miracolele se întâmplă numai dacă suntem împreună şi avem multe exemple. Să nu uităm de revoluţie. Acesta este secretul unui popor puternic: împreună! Tot astăzi, ar trebui să le mulţumim celor care nu mai sunt printre noi şi cărora le datorăm libertatea şi faptul că iubim, gândim şi iubim româneşte. La Mulţi Ani!”, le-a transmis primăriţa Elena Lasconi câmpulungenilor prezenţi într-un număr care a întrecut mult participarea din anii trecuţi.

Ce-i drept, s-a mai îmbunat şi temperatura, dar a fost şi bucuria de a fi împreună, vorba Elenei Lasconi, la cea mai importantă sărbătoare a ţării noastre. După cum am punctat la început, şi Armata a pregătit un program mai variat care, pe lângă depunerea de coroane şi defilarea militarilor în Piaţa Jurământului, cuprinde secvenţe atractive şi în Piaţa Primăriei. Timp de şapte ore, în centrul Câmpulungului, publicul poate viziona o expoziţie de tehnică militară şi, la finalul zilei, punctul culminant, retragerea cu torţe a vânătorilor de munte.

Momentul depunerii de coroane de flori a fost deschis de primarul Elena Lasconi şi viceprimarul Constantin Ţurţulea, reprezentanţii Primăriei Câmpulung, şi a continuat cu: Garnizoana Câmpulung, Instituţia Prefectului şi structurile M.A.I. din Câmpulung, partidele politice, Asociaţia „Cultul Eroilor” Câmpulung, Asociaţia „22 Decembrie 1989” Câmpulung, Asociaţia „Salvaţi Câmpulungul şi Muscelul”, Asociaţia „Piatra Brută”, Asociaţia „Spirit Tânăr”, Asociaţia Pensionarilor „Seniorul” Câmpulung.

Ultima secvenţă a festivităţii a constituit-o defilarea militarilor, cel mai aşteptat moment de către public, deschisă de Drapelul de Luptă al Batalionului 30 Vânători de Munte „Dragoslavele”, simbolul onoarei şi al disciplinei militare. Oficialităţilor le-a fost prezentat onorul de către detaşamentele reprezentative ale Batalionului 30 Vânători de Munte „Dragoslavele”, Centrului de Perfecţionare Apărare CBRN „Muscel” şi Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş – Detaşamentul de Pompieri Câmpulung. Magda BĂNCESCU

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!