Ca să poată angaja o doctoriţă tânără pe postul deţinut până în această primăvară de chirurgul Nicolae Benga, şefii Spitalului au cerut Consiliului Local să transforme funcţia de medic primar în medic specialist. Astfel, poziţia disponibilă la Compartimentul Chirurgie Plastică, Microchirurgie reconstructivă se scoate la concurs fără condiţia de vechime de minimum cinci ani, ca medic specialist, cerută în cazul medicului primar, dând astfel şansa mai multor tineri de a candida pentru postul respectiv. Demersul iniţiat de directorul medical Toma Berevoianu, care a şi explicat în plenul şedinţei ordinare din 28 iulie 2016 de ce este nevoie de „retrogradarea” funcţiei, a avut la bază, aşa cum am precizat la început, dorinţa unei tinere de a lucra la Spitalul Câmpulung, comunicată în scris managerilor. Aceştia au justificat urgenţa modificării statului de funcţii al Spitalului Municipal, prin vot al Consiliului Local, prin faptul că unitatea medicală de la Câmpulung nu este singura opţiune a doctoriţei, pe care nu vor s-o piardă, în condiţiile în care tinerii specialişti nu se înghesuie să se angajeze aici.
Benga s-a pensionat pe caz de boală
În data de 25 iulie 2016, Comitetul Director al Spitalului Municipal a adoptat o hotărâre în această privinţă, întemeiată pe referatul directorului medical Toma Berevoianu, înaintat cu trei zile înainte. Acesta a solicitat transformarea postului existent în statul de funcţii, de medic primar în Chirurgie Plastică, în medic specialist Chirurgie Plastică. Pensionarea doctorului Nicolae Benga – care, în precampanie electorală, era demisie – a lăsat vacantă această poziţie în cadrul unităţii medicale şi, cum a apărut o doctoriţă dornică să-l ocupe, cei de la Spital au solicitat scoaterea lui la concurs, cu gradul profesional deţinut de respectiva solicitantă. „Solicitarea are ca motivaţie faptul că, prin transformarea postului, există posibilităţi mai mari de ocupare a lui în momentul scoaterii la concurs.”, şi-a motivat demersul Comitetul Director, care a aprobat referatul lui Berevoianu. „Conform prevederilor Ordinului Ministerului Sănătăţii nr.1470/2011, pentru aprobarea criteriilor privind angajarea şi promovarea în funcţii, grade şi trepte profesionale a personalului contractual din unităţile sanitare publice, funcţia de medic primar necesită cinci ani vechime ca medic specialist. În consecinţă, facem această solicitare considerând că există mai multe posibilităţi de a se prezenta candidaţi pentru concurs/examen, în vederea ocupării urgente a acestui post, deoarece, în prezent, nu există niciun medic încadrat în Compartimentul Chirurgie Plastică, Microchirurgie reconstructivă, post vacantat în 24 mai 2016, prin pensionarea pe caz de boală a domnului dr.Benga Nicolae.”, cităm din adresa înaintată Consiliului Local de către conducerea Spitalului Municipal.
În faţa aleşilor, la întrunirea de săptămâna trecută, dr.Toma Berevoianu a vorbit pe şleau despre ceea ce nu conţinea documentaţia de şedinţă: că a apărut persoana interesată de angajare. „Legea ne impune, în momentul de faţă, dacă se vacantează un post de medic primar, întâi să-l publicăm ca medic primar. Dacă nu se ocupă, reluăm procedura şi, în cea de-a doua fază, înseamnă că vom publica anunţul cu loc pentru medic rezident, ultimul an, specialist sau primar. Având în vedere că avem o solicitare din partea unei tinere doctoriţe, care doreşte să vină la Câmpulung, vrem să urgentăm, pentru că dânsa mai are depusă documentaţia la un spital undeva în ţară. Sperăm să vină la noi, astfel încât paturile rămase libere după pensionarea domnului doctor Benga să poată fi folosite în continuare de către un medic de specialitate. Noi am utilizat paturile, paturile nu s-au pierdut, dar este vorba de specialitate. Rămânem în continuare cu compartimentul. Cu acordul dumneavoastră, putem să facem anunţul în premieră pentru medic specialist. Altfel se amână două-trei luni sau mai mult. Dacă vine un singur medic este examen, dacă vin mai mulţi este concurs. Ideea este de a publica iniţial ca medic specialist.”, a explicat directorul medical, a cărui solicitare a obţinut fără probleme votul Consiliului Local.