0.7 C
Campulung Muscel
03/12/2022

26 de elevi de la şcoala „Nanu Muscel”, la olimpiadele judeţene

Elevii şcolii Gimnaziale „Nanu Muscel” ne demonstrează încă o dată cât de bine pregătiţi sunt de către cadrele didactice. În anul şcolar 2014-2015, nu mai puţin de 36 de elevi au obţinut rezultate foarte bune la etapele judeţene ale olimpiadelor şcolare, precum şi ale altor concursuri. 26 dintre ei au obţinut premii la olimpiadele judeţene, iar 10 la concursurile şcolare judeţene. Trei dintre elevi, Emanuela Grigorescu, Ioana Tuţu şi Karla Chiţu s-au calificat la etapa naţională.
În ceea ce priveşte învăţământul gimnazial, elevii au avut următoarele rezultate:
Emanuela Grigorescu, clasa a V-a
=premiul II la Olimpiada de Limba şi Literatura Română;
=premiul II la Olimpiada „Lectura ca abilitate de viaţă”;
=calificată la etapa naţională a Concursului Naţional „Ionel Teodoreanu”;
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Matematică;
=premiul III la Concursul Judeţean „Gheorghe Cenuşe”;
Andrada ştefan, clasa a VI-a
=premiul II la Olimpiada „Lectura ca abilitate de viaţă”;
=premiul III la Concursul Judeţean „ArgeşGim”;
=menţiune la Concursul Judeţean „Gheorghe Cenuşe”;
Ioana Tuţu, clasa a VI-a
=premiul III la Olimpiada de Limba şi Literatura Română, etapa judeţeană;
=premiul III la Olimpiada „Lectura ca abilitate de viaţă”;
=premiul III la Olimpiada „Terra”, calificată la olimpiada naţională;
Lucas Lăzăroiu, clasa a VII-a
=menţiune la Olimpiada judeţeană de Matematică;
=menţiune la Concursul Judeţean de Matematică „Simion Sorin”;
=menţiune la Concursul Judeţean „Gheorghe Cenuşe”;
=premiul II la Concursul de Matematică „Euclid”;
Diana Bădiţescu, clasa a VIII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Limba şi Literatura Română;
=premiul II la Olimpiada „Lectura ca abilitate de viaţă”;
=premiul III la Concursul „Iubeşte chimia, ştiinţa vieţii”;
Roxana Busioc, clasa a VIII-a
=premiul III la Olimpiada „Lectura ca abilitate de viaţă”;
=menţiune la Concursul „Gheorghe Cenuşe”, etapa judeţeană;
=premiu III la Concursul „Iubeşte chimia, ştiinţa vieţii”;
Narcis Necula, clasa a VIII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Matematică;
=premiul III la Concursul Judeţean de Matematică „Simion Sorin”;
=menţiune la Concursul Judeţean „ArgeşGim”;
=menţiune la Concursul „Gheorghe Cenuşe”;
Daria Broscoţeanu, clasa a VII-a
=menţiune la Olimpiada „Terra”;
=premiul III la Concursul „Gheorghe Cenuşe”
=premiul II la Concursul „Euclid”;
Karla Chiţu, clasa a VIII-a
=premiul III la Olimpiada de Biologie, faza judeţeană;
=premiul II la Olimpiada „Terra”, calificată la faza naţională;
Teodora Schiaucu clasa a VIII-a
=premiul I la Olimpiada Judeţeană de Limba Germană;
=premiul III la Olimpiada Judeţeană de Biologie;
Teodor Zamora, clasa a VII-a
=premiul III la Olimpiada Judeţeană de Limba Franceză;
=premiul I la Olimpiada Judeţeană de Limba Germană;
Theodor Popescu, clasa a VII-a
=premiul III la Olimpiada Judeţeană de Limba Germană;
Maria Coşa clasa a VII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Biologie;
ştefania Maricuţu, clasa a VII-a
=premiul III la Olimpiada Judeţeană de Limba Franceză;
Ioana Vlad, clasa a VII-a
=premiul III la Olimpiada Judeţeană de Limba Franceză;
Bianca Bănăţeanu, clasa a VII-a
=premiul III la Olimpiada Judeţeană de Limba Franceză;
Antonia Poştoacă, clasa a VII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Limba Franceză;
Ana Maria Avram, clasa a VII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Limba Franceză;
Geanina Dumitrache, clasa a VII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Limba Franceză;
Amalia Enache, clasa a VIII-a
=premiul II la Olimpiada Judeţeană de Geografie;
Ruxandra Cosac, clasa a VIII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Geografie;
Robert Sescu, clasa a VIII-a
=menţiune la Olimpiada Judeţeană de Istorie;
La Olimpiada Judeţeană de Educaţie Civică au participat două echipe de clasa a VIII-a formate din Simona Pescaru, Beatrice Minciună şi Andreea Popescu, Andreea Stoica, ambele obţinând menţiune.
Theodor Brăgărea, clasa a VI-a
=menţiune la Concursul Judeţean „Euclid”;
=menţiune la Concursul „Gheorghe Cenuşe”;
Gabriela Eşanu, clasa a VI-a
=premiul II la Concursul Judeţean „Euclid”;
=menţiune la Concursul „Gheorghe Cenuşe”.
La Festivalul de Satiră şi Umor „Tudor Muşatescu” au participat:
Cristian Vasile, clasa a V-a
-premiul special de interpretare;
Trupa „Greieraşul”, formată din Alexia Popescu, Andreea Bărbieru, Sorina Baciu, din clasa a VI-a, a obţinut premiul I;
Trupa „Arthur”, formată din Teodor Zamora, Andra Iosif, Theodor Popescu şi Alina Stan, clasa a VII-a, a obţinut premiul III.
„Aceste rezultate reprezintă munca elevilor, dar şi a profesorilor care i-au pregătit, ne bucurăm că, în acest an, rezultatele sunt pe măsura muncii şi le urăm mult succes elevilor care s-au calificat la etapele naţionale ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare.”, ne-a declarat directorul Dalina Bădiţescu.

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!