Dezbaterea consilierilor judeţeni, de acum două săptămâni, a inclus şi un subiect legat de Muscel, căruia i s-a dat „undă verde”, pentru a permite autorităţilor locale să pună în aplicare proiectul pregătit. Aleşii de la Poienarii de Muscel intenţionează să realizeze investiţia cu fonduri atrase „Creşterea eficienţei energetice a infrastructurii de iluminat public în comună”, lucrare a cărei execuţie presupune intervenţii pe drumul judeţean. Investiţia este finanţată din Fondul de Mediu, prin Programul privind sprijinirea eficienţei energetice şi a gestionării inteligente a energiei în infrastructura de iluminat public. Prin urmare, la şedinţa din 20 august 2021, Consiliul Judeţean a adoptat o hotărâre prin care se constituie dreptul de administrare în favoarea Consiliului Local al Comunei Poienarii de Muscel, pe o perioadă de trei ani, asupra zonei de siguranţă aferentă drumului judeţean DJ 738, de la km 0+548 la km 12+065. Aleşii musceleni s-au pronunţat pe 10 septembrie pe subiectul iniţierii procedurii de luare în administrare a celor 11,5 km, pe durata celor trei ani.
Zona de siguranţă se întinde pe 11,5 km, pe ambele sensuri ale DJ 738 Poienari – Jugur – Drăghici – Mihăeşti
Mai înainte de aprobarea dării în administrarea autorităţilor locale a tronsonului de siguranţă, a fost nevoie să se revoce dreptul de administrare atribuit Regiei Autonome Judeţene de Drumuri Argeş SA. Drept atribuit prin Hotărârea Consiliului Judeţean nr.215/29.09.2020 asupra zonei de siguranţă. Zona de siguranţă este situată între limita superioară a şanţului şi limita de proprietate aferentă drumului judeţean DJ 738 Poienari – Jugur – Drăghici – Mihăeşti (DC 11), de la km 0+548, până la km 12+065, pe ambele sensuri.
Timp de trei ani, respectiva zonă va fi administrată de Consiliul Local Poienarii de Muscel. Preşedintele Consiliului Judeţean, Ion Mânzână, a fost împuternicit să semneze contractul de administrare încheiat între Judeţul Argeş şi autorităţile muscelene, care vor avea obligaţia înscrierii în cartea funciară a dreptului de administrare asupra bunurilor imobile. Hotărârea mai prevede că predarea-primirea imobilului se va face în termen de maximum 30 de zile de la data intrării în vigoare a hotărârii.
Zona de siguranţă, cu o valoare de inventar 2.865.020,65 lei, este descrisă astfel: de la km 00+548 la km 04+119 – 10.713 metri pătraţi; de la km 04+143 la km 07+053 – 8.730 metri pătraţi; de la km 07+067 la km 12+065 – 14.994 metri pătraţi.
Contractul stabileşte ce obligaţii îi revin administratorului: „=Să folosească bunul imobil – zona de siguranţă dat în administrare conform destinaţiei lui şi numai pentru îndeplinirea atribuţiilor născute din contract; =Să-i asigure paza, protecţia şi conservarea, ca un bun proprietar şi să suporte toate cheltuielile necesare bunei funcţionări; =Să suporte toate cheltuielile necesare pentru aducerea bunului la starea corespunzătoare de folosinţă, în cazul degradării acestuia, ca urmare a utilizării necorespunzătoare sau a neasigurării pazei; =Să exploateze zona de siguranţă ca un bun administrator, evitând distrugerea, degradarea sau deteriorarea ei; =Să nu modifice traseul drumului şi să nu impună restricţii de circulaţie fără acordul administratorului iniţial al drumului; =Să respecte normele de proiectare şi de execuţie cel puţin pentru categoria drumului care a fost preluat; =Să realizeze, cu avizul administratorului iniţial al drumului, autorizarea amplasamentelor şi/sau acceselor la zona drumului; =Să nu modifice încadrarea drumului din punctul de vedere al capacităţii portante, fără acordul administratorului iniţial; =Să restituie proprietarului bunul la încetarea contractului de administrare în starea în care a fost predat şi, după caz, cu îmbunătățirile aduse acestuia, liber de orice sarcini.
Contractul mai prevede că „la recepţia lucrărilor vor fi cooptaţi, ca membri, şi reprezentanţi ai administratorului iniţial al drumului, care urmează să preia în administrare sectorul de drum. După recepţia finală a lucrărilor, sectoarele de drum se retransmit administratorului sau autorităţilor administrației publice locale de care au aparţinut.” Claudiu VIŞAN