Magda BĂNCESCU
Codul Portocaliu, cum a fost supraevaluată ploaia de la mijlocul săptămânii, cel puţin, în cazul Câmpulungului, a domolit elanul maselor revărsate berbeceşte pe străzi, în ciuda îndemnurilor la prudenţă, repetate la pereţi de gestionarii pandemiei. Convieţuirea cu virusul a debutat cu un preludiu periculos, care a eliminat distanţarea socială, măştile şi orice dovadă de minimă precauţie pe care ne-o datorăm unii altora. În primul rând, o datorăm familiilor noastre, care conţin şi membri în vârstă, victime sigure în cazul unei răspândiri comunitare a maladiei care „câştigă” din ce în ce mai mulţi contestatari. Izbucnirea şi împrăştierea unei boli necunoscute a scos la iveală ignoranţa fără margini, în care lâncezeşte gândirea prea multora dintre noi, care s-au găsit să combată cauza deceselor, cauza îmbolnăvirilor, până şi existenţa COVID-ului. Fără îndoială, au murit preponderent oameni bătrâni şi bolnavi, care, oricum, s-ar fi prăpădit din cauza afecţiunilor nevindecabile, accentuate de vârsta înaintată. Dar nu mureau toţi în acelaşi timp, cum i-a secerat COVID-ul, cu miile pe zi, în lume. În sfârşit, n-are rost a pierde vremea comentând logica limitată a unor concetăţeni, a căror puţinătate mintală ne împinge în păcatul unei întrebări vinovate. De ce s-o fi complicat Cel de Sus cu o pandemie discutabilă, când cu o Apocalipsă sigură curăţa pământul de grămada de proşti, care fac pe vitejii în faţa bolii?! Nu era mai uşor cu o lume nouă, de vreme ce asta n-a învăţat nimic din „avertismentul” primit?!
N-am fi vorbit despre adunătura cu mâncărimi de tastatură, victimele „minciunilor” autorităţilor şi presei, acuzate de o cârdăşie ticăloasă, pentru manipularea bietei populaţii, dar tocmai aceşti ignoraţi îi vor infecta pe cei cu băgare de seamă la apelurile de respectare a regulilor. Vremea a salvat un pic situaţia catastrofală din 15-19 mai, când nu s-a mai zărit asfaltul trotuarelor de puzderia de tălpi care i-au dus dorul. Cozile înspăimântătoare nu numai pentru cei care le-au contemplat îngrijoraţi din exterior, ci şi pentru angajaţii din interior, cărora le-au pufăit în faţă, poate, sute de clienţi zilnic, au avut imediat justificare din partea unor ofuscaţi de relatările din presă: a avut lumea treabă! Păi, treaba aia amânată două luni chiar nu suporta încă o săptămână de întârziere, până se potolea zbuciumul de la instituţii?! Putea, dar a „înfrânt” din nou comportamentul de oi bezmetice, hipnotizate de orice îmbulzeală întâlnită pe traseu.
De parcă nu era de ajuns învălmăşeala cetăţenească, cu treabă sau fără treabă, muncitorii ADP-ului şi-au încheiat perioada de distanţare de sarcinile de sezon tot în prima zi de relaxare cu încordări ale nervilor celor temători de consecinţele bulucului iresponsabil. Pe 15 mai, când toţi posesorii de buletin de Câmpulung mărşăluiau în lung şi-n lat, s-au găsit să sufoce spaţiul public şi echipele serviciului Primăriei! Exact în cea mai aglomerată zi a anului, când doar păienjenii au rămas în locuinţe, ADP-ul defrişa, toaleta, tundea, frecându-se de alaiurile agitate, când în josul, când în susul oraşului. Cât a durat izolarea colectivă, muncitorimea Primăriei a fost consemnată la bază, căci n-avea cu ce să-şi clătească ochii pe străzile pustii. Niciun purtător de mapă al serviciului n-o fi realizat cât de mult complică treburile, cu infuzia de „încurcă lume” pe străzi înţesate până la revărsarea „pedestraşilor” pe carosabil?! Şi dacă au realizat, nu le-a păsat.
Cine a avut inclus Bulevardul I.C. Brătianu pe traseul deplasării relaxante n-a scăpat cu iţarii neînverziţi de resturile vegetale împroşcate în toate direcţii de cositoarele lucrătorilor care îşi vedeau de treabă. Cei care nu-şi vedeau de treabă îşi vedeau de sorbitul unei cafele la măsuţa de lângă automat, în timpul ce un pachet de ţigări golit de conţinut zbura din mâna unui ADP-ist direct pe stradă, în galoşii nefericitului aflat pe traiectoria cocoloşului de hârtie. Nu trebuia să aibă cu ce-şi umple timpul şi colegii măturători, şi-o fi zis „rumegătorul” de la Spaţii Verzi, care, după ce că nu muncea, ci fuma şi bea cafea în timpul programului, mai şi producea gunoi aruncat cu nesimţire unde se nimerea!
Demonstraţia de neobrăzare a salariatului ADP a trecut, probabil, neobservată de pietonii bucuroşi de umplerea plămânilor cu aer proaspăt şi miros de cosit proaspăt. În curând, în caz că nu ne întoarcem la sechestrarea benevolă în locuinţe, pe fondul înfoierii coronavirusului la partenerii de convieţuire, cetăţenii vor vrea şi „entertainment”. În scenariul fericit al redeschiderii teraselor, vă veţi mulţumit cu atât, căci distracţia oferită de Primărie şi colaboratorii săi va lipsi în totalitate, în această vară. După cum v-am anunţat în momentul luării deciziilor în Consiliul Local, banii de Zilele Câmpulungului s-au consumat pe dezinfecţii, măşti, soluţii cu clor şi alte daravele de pandemie. Vreo 5.000 de măşti – câte zice primarul, căci n-am stat noi să le numărăm – s-au împărţit prin oraş, în preajma Paştelui, aflându-se printre beneficiari şi muscelenii de la ţară, care îi votează pe alţii.
În luna aprilie, la o rectificare de buget s-au luat 200.000 lei de la sărbătoarea municipiului, care va lipsi în 2020. Capitolul pe care au pus ochii economistele Primăriei, pentru a-l sacrifica, de vreme ce acţiunile cu public vor fi interzise, cel mai probabil, până la sfârşitul anului, îl constituie evenimentele, care beneficiau de o prevedere de 430.000 lei. Aproape jumătate, adică sumele pentru sărbătoarea municipiului, s-au direcţionat către Spitalul Municipal, ca să aibă cu ce achiziţiona aparatul de testare COVID-19. Ar mai fi disponibili 313.000 lei, finanţarea nerambursabilă pe care Primăria o atribuia organizatorilor de evenimente din Sport, Cultură, Tineret şi Social, care, la fel, „pică” în acest an.