Sâmbătă, de la ora 11.00, FC Muscelul Câmpulung are parte de o nouă provocare în Liga a III-a: deplasare lungă până în Banat, pentru duelul cu CSC Dumbrăvița, o confruntare între două formații care luptă cot la cot în subsolul clasamentului.
- Un duel al orgoliilor, al speranței și al renașterii pentru ambele tabere!
Cele două echipe sunt vecine de clasament, având același număr de puncte, șapte, bănățenii ocupând locul 19, iar muscelenii poziția 20. Diferența o face doar golaverajul, ceea ce transformă partida într-un adevărat meci de „trei puncte”, crucial pentru moral și pentru ieșirea din zona fierbinte. Formația pregătită de Alecsandru Popovici abordează confruntarea cu un moral excelent, după victoria clară obținută etapa trecută, 3-0 cu Olimpia Satu Mare. A fost un succes meritat și convingător, care a adus din nou încredere și energie pozitivă în vestiarul câmpulungean. Totuși, Muscelul are de spart o barieră importantă: până acum, nu a reușit să obțină niciun punct în deplasare. Sâmbătă, băieții lui Popovici vor încerca să schimbe acest parcurs, pe terenul unei echipe aflate și ea într-un moment dificil. De partea cealaltă, CSC Dumbrăvița vine după un eșec usturător, 1-5 la Metalul Buzău, rezultat care a zguduit moralul formației bănățene. Gazdele vor dori, cu siguranță, să spele rușinea în fața propriilor suporteri și să oprească seria negativă. Așadar, meciul de la Dumbrăvița se anunță unul aprins, între două echipe care vor da totul pentru a se desprinde de zona periculoasă a clasamentului. Muscelenii pleacă încrezători, cu gândul la o nouă prestație solidă și la primul punct – sau, de ce nu, prima victorie – pe teren străin.
- Alecsandru Popovici: „Să fim eficienți în fața porții”
Alecsandru Popovici, antrenorul echipei FC Muscelul Câmpulung, se așteaptă la o partidă echilibrată, însă nu concepe decât un rezultat pozitiv cu CSC Dumbrăvița: „Venim după o victorie care a adus entuziasm în rândul echipei noastre. Euforia acestui succes a trecut, iar acum trebuie să fim concentrați pe ce avem de făcut. Întâlnim un adversar care are același număr de puncte ca și noi, care a marcat în majoritatea partidelor de până acum. Îmi doresc să facem un joc bun și să spargem „gheața” în deplasare. Sper ca victoria cu Satu Mare să fie un nou început pentru noi. Cu atitudine, ambiție și determinare, eu cred că putem obține primele puncte în deplasare. Vreau să fim eficienți în fața porții și să fructificăm ocaziile pe care le vom avea. Singurul jucător incert este Ogundu, revenit după o accidentare. Îi mai trebuie ceva timp să ajungă la același nivel de pregătire cu ceilalți. Vom putea conta însă pe Răuță și Burnea, doi jucători experimentați care ne-au lipsit la partida cu Satu Mare. Este bine că am soluții și sper să fiu inspirat în alegerea celui mai bun unsprezece”, a declarat tehnicianul echipei Muscelul înaintea duelului cu bănățenii. N. Manole