După perioada în care lucrările de pregătire a străzii „Gheorghe Dinică” au fost executate, echipele de muncitori au revenit în această săptămână la Bughea de Jos, unde s-a trecut la turnarea asfaltului.
Strada „Gheorghe Dinică” este prima din localitate unde a fost introdusă canalizarea, cuprinsă în proiect alături de străzile Valea Calului–Piscul Calului, Valea lui Crasan, drumul spre Mănăstirea Ciocanu, precum şi construirea unui pod peste râul Brezoiu. Valoarea totală a contractului este de peste 9,2 milioane lei, câştigat la licitaţie de firma Eurocogen Filiala Aninoasa SRL, devenită ulterior Eurocogen Dâmboviţa SRL, însă sunt executate de muncitorii lui Răuţoiu.
În cursul acestei săptămâni, lucrările au avansat vizibil. În primele zile, echipele au turnat asfalt pe tronsonul 2 al străzii, iar spre finalul săptămânii a fost asfaltat şi tronsonul 1, ceea ce înseamnă că întreaga stradă a fost acoperită cu asfalt.
Anterior, lucrările au fost îngreunate de starea solului şi de configuraţia drumului, care fusese unul foarte îngust şi greu accesibil. Pentru a permite intervenţia utilajelor, autorităţile locale au lăţit partea carosabilă şi au curăţat zonele cu vegetaţie deasă. De asemenea, a fost excavat şi înlocuit pământul instabil, după ce muncitorii au descoperit apă la o adâncime de 80 de centimetri.
Odată cu asfaltarea străzii Gheorghe Dinică, se fac paşi pentru modernizarea infrastructurii rutiere din comună. Urmează să se continue lucrările şi pe celelalte obiective incluse în proiect, însă după scurgerea timpului necesar în urma introducerii conductelor de canalizare.
Robert Adrian ŞTEFAN