02/07/2026

La Dâmbovicioara, se conturează investiţia în reţeaua de gaze naturale

Autorităţile din comuna Dâmbovicioara au făcut recent mai multe contractări în vederea realizării unui obiectiv de investiţii major pentru zonă, repsectiv înfiinţarea unui sistem inteligent de distribuţie a gazelor naturale în satele Dâmbovicioara şi Ciocanu, precum şi extinderea şi modernizarea sistemului existent din satul Podu Dâmboviţei. Iniţiativa vine ca o continuare a unor demersuri mai vechi, reluate în 2025 în condiţiile în care documentaţiile anterioare au expirat, iar condiţiile legale impun refacerea acestora pentru accesarea fondurilor.

  • #Extinderea rețelei de gaze naturale este în etapa pregătitoare

Pe 4 iulie 2025, administraţia locală a încheiat un contract cu firma TXA Profesional S.R.L., din judeţul Arad, în valoare de 5.890,50 lei, pentru consultanţă în domeniul achiziţiilor publice. Câteva zile mai târziu, pe 9 iulie, a fost contractată şi firma Prodcon Roadpipe S.R.L., din judeţul Caraş-Severin, pentru realizarea studiilor necesare şi a documentaţiei tehnice, inclusiv proiectul tehnic şi asistenţa tehnică pe parcursul execuţiei, valoarea contractului fiind de 157.080 lei.

  • Primarul Marian Avram: „În satul Ciocanu am 50 de poziţii de locatari şi 5 registre de străinaşi, adică 250 de poziţii. Lor le este mult mai facil dacă le băgăm gaz”

Proiectul prevede, în ansamblu, nu doar realizarea reţelei de distribuţie în satele Dâmbovicioara şi Ciocanu, unde în prezent nu există acces la gaze naturale, ci şi extinderea reţelei din Podu Dâmboviţei, unde alimentarea se face parţial, în special în zona Valea Cheii. „La Podu Dâmboviţei sunt gaze băgate, doar că nu în tot satul. De exemplu, pe Valea Cheii vor să mai extindă. La Dâmbovicioara şi Ciocanu nu sunt gaze deloc.”, a declarat primarul Marian Avram.

Autoritatea locală a mai încercat în trecut să acceseze fonduri prin Programul Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”, însă, potrivit edilului, legislaţia în vigoare face ca studiile de fezabilitate să expire după doi ani, fapt ce a impus reluarea procedurilor. „Noi am mai avut o tentativă, în sensul că am mai făcut un SF (Studiu de Fezabilitate) şi am depus cerere de finanţare, dar SF-ul a expirat. De data aceasta, condiţia mea a fost clară: să fie contract de finanţare. Eu am făcut achiziţia şi o să primească banii pe SF şi pe consultanţă doar dacă o să primesc finanţare, altfel o să muncească degeaba. Ne-am săturat să dăm banii doar ca să ne aflăm cu nişte hârtii.”, a precizat primarul.

Comuna Dâmbovicioara, cu o populaţie modestă, se confruntă totuşi cu un aflux considerabil de vizitatori şi de proprietari de case de vacanţă, în special în satele Dâmbovicioara şi Ciocanu. Potrivit datelor din Registrul Agricol, doar în Ciocanu există de cinci ori mai mulţi străinaşi decât locatari permanenţi. „În satul Ciocanu am 50 de poziţii de locatari şi 5 registre de străinaşi, adică 250 de poziţii. Lor le este mult mai facil dacă le băgăm gaz.”, a adăugat Marian Avram.

Planul de extindere acoperă şi zonele adiacente celor două sate, respectiv cătunele Valea Urdii şi Dealul Sasului, unde sunt mai multe pensiuni. Totodată, administraţia locală a achiziţionat terenul necesar pentru amplasarea unei staţii de reglare-măsurare (SRM), iar Transgaz emite avizul tehnic de racord (ATR), cu condiţia existenţei unui contract de finanţare activ. „Noi am achiziţionat deja teren pentru SRM şi avem adresă de la Transgaz că în momentul în care semnăm contractul de finanţare, ei vin şi o amplasează. Ne legăm direct la conducta Transgaz Mediaş – Piteşti. Asta a fost condiţia lor. După ce avem dovada contractului de finanţare, pun SRM şi dau drumul la reţea.”, a explicat primarul.

Dacă proiectul va fi dus la capăt, toată comuna Dâmbovicioara ar urma să beneficieze de reţeaua de gaze naturale, cu impact major asupra confortului locuitorilor, dar şi al celor care deţin pensiuni ori case de vacanţă. Autorităţile iau în calcul reluarea cererii de finanţare prin Programul „Anghel Saligny”, dar şi identificarea altor surse, în funcţie de oportunităţile disponibile.

Robert Adrian ŞTEFAN

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!