23/03/2025

La Schitu Goleşti, consilierii locali nu ajung la un acord pentru alegerea viceprimarului

În comuna Schitu Golești, funcția de viceprimar este încă vacantă, deși au fost două încercări de alegere în Consiliul Local. Lipsa unui acord între consilieri a dus la blocarea procesului, iar propunerile făcute până acum nu au obținut suficiente voturi. Primarul Vasile Tudorel Miriță spune că absența unui viceprimar îngreunează activitatea administrației locale, însă soluția încă nu a fost găsită.

  • Prima propunere a fost ca vicele să fie de sex feminin, după modelul comunelor Stâlpeni şi Lereşti

Înţelegerea primarului Vasile Tudorel Miriţă cu fostul viceprimar era aceea ca el să aibă două mandate, dat fiind faptul că era pensionar de trei ani. „Poate că am făcut şi o greşeală, în sensul că în campania electorală, celor care erau pe lista mea nu le-am spus că aş prefera pe unul sau pe altul, în sensul că am vrut să maximizez un pic scorul la Consiliul Local. M-am bucurat că am scos 8 consilieri (n.r. ai partidului PNL), dar la prima discuţie cu cei de la mine, voiau vreo 6 să ocupe funcţia de viceprimar.”, a punctat edilul.

Pe de altă parte, primarul a avut şi câteva criterii în ceea ce priveşte alegerea unui nou viceprimar. Acesta ar fi trebuit să aibă domiciliul în Valea Pechii, să aibă studii superioare şi experienţă în administraţia publică. Până în prezent au existat două tentative de alegere a viceprimarului, însă niciuna nu s-a concretizat.

Pentru şedinţa ordinară de la sfârşitul anului 2024, primarul a venit cu o propunere, cu care o parte dintre consilierii PNL nu au fost de acord. „Am avut o primă discuţie şi am nominalizat o persoană de la mine. Din păcate, vreo 3-4 consilieri de la mine nu au fost de acord cu acea persoană şi chiar s-au manifestat, cumva, vehement. Doi erau mai vocali.”, a punctat edilul. Nevoit să nominalizeze altă persoană, s-a inspirat după modelul comunelor Stâlpeni şi Lereşti, propunând ca funcţia de viceprimar să fie ocupată de o femeie. „Ca să fac o soluţie de compromis, am propus o femeie consilier local la noi. S-a ajuns la vot, propunerea noastră şi a primarului a fost o doamnă consilier de la noi. Ceilalţi, de la celelalte partide, respectiv AUR, USR şi PSD au propus un consilier de la AUR. Un consilier de la USR nu a venit în şedinţa ordinară din luna noiembrie, iar voturile au fost de 7-7. Şi ne-am oprit. Am zis să trecem de perioada sărbătorilor de iarnă şi în ianuarie să reluăm discuţia.”, a relatat Vasile Tudorel Miriţă.

  • Cea de-a doua propunere a partidului PNL nu a avut votul majorităţii

La următoarea şedinţă, din luna ianuarie 2025, primarul comunei Schitu Goleşti a venit cu o altă propunere, care îndeplinea unele dintre criteriile cerute, precum cel al studiilor superioare şi al experienţei ca şi consilier local. Totuşi, cel al domiciliului nu a fost îndeplinit, întrucât locuieşte în satul Lăzăreşti. La această şedinţă, partidul AUR şi-a păstrat persoana nominalizată anterior. La vot, cinci consilieri au fost pentru propunerea AUR, şapte consilieri au fost pentru propunerea PNL, iar trei consilieri s-au abţinut, rezultând astfel că viceprimarul nu a putut fi ales nici de această dată, întrucât nu a fost atins votul majorităţii. Consiliul Local Schitu Goleşti este format din 15 consilieri, iar pentru alegerea unui vice este nevoie de cel puţin opt voturi în favoarea persoanei propuse. „Deocamdată mă mai gândesc ce fac eu, pentru că e o comună mare şi am şi multe investiţii, iar singur nu prea pot să lucrez. Nu am nici consilier personal să mă mai ajute, deşi are atribuţiuni limitate. Mă ajută pe mine, dar nu are drept de semnătură în bancă, nu are funcţie de conducere şi este o supărare şi pentru mine, pentru că nu mai am dreptul să intru în concediu, nu am cum să mă îmbolnăvesc, trebuie să vin în fiecare zi la Primărie. Sunt şi momente când trebuie să fiu în acelaşi timp în mai multe locuri, iar fizic nu am cum să ajung. Dacă la anumite consilii locale se mai fac înţelegeri între partide, eu am crezut că nu este cazul, din moment ce am majoritate, dar m-am înşelat, din păcate.”, a relatat Vasile Tudorel Miriţă.

Robert Adrian ȘTEFAN

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!