Florentina Oancea, gimnasta din Stoeneşti, a reuşit pentru al doilea an consecutiv să se califice la Cupa României de Gimnastică Ritmică, o competiţie care reuneşte cele mai talentate sportive ale ţării. Cupa este rezervată gimnastelor clasate în primele şase locuri la Campionatele Naţionale, fapt de reflectă nivelul înalt al competiţiei.
În 2023, Florentina Oancea a concurat alături de sportive de renume, precum Maia Metea (CSM Cluj), Iris Iliescu (ACS Dandri București), Vasylyna Cherniavska (Sportul Studențesc), Petra Cristescu (ACS Ritmic Aly Gym Brașov) și Luana Țîntea (ACS Ritmic Aly Gym Brașov). În 2024, aceasta a avut ocazia de a concura din nou alături de Maia Metea, campioana naţională, şi colegele de la ACS Dandri Bucureşti: Sara Sociu, Iris Iliescu, Maria Tulea și Daria Cațan.
Rezultatele obţinute de Florentina Oancea, în anul 2023, au fost notabile, în special în competiţiile de ansamblu. La Campionatul Naţional de Ansambluri, desfăşurat la Sepsi Arena din Sfântul Gheorghe-Covasna, alături de echipa sa, a devenit campioană naţională la proba de 4 mingi şi vicecampioană naţională la sol. Coechipierele sale în aceste probe au inclus gimnaste precum Sara Sociu, Maria Tulea, Delia Costache, Daria Cațan, Rebeca Petrovici și Iris Chitu. În 2024 a obținut titlul de vicecampioană națională pe echipe în cadrul Campionatului Național de Junioare II și III de la Brașov, alturi de: Iris Iliescu, Sara Sociu, Maria Tulea și Daria Cațan.
Progresul sportiv al Florentinei Oancea se datorează în mare parte echipei sale de antrenori, formată din Adrianei Mitroi, Laurei Anitei, Ana Luiza Filioreanu, Beatrice Ciobanu, Theodora Vasile, Ivana Scarlat şi Alice David, care au contribuit la dezvoltarea ei pe parcursul fiecărei competiţii.
R.A.Ş.