10.7 C
Campulung Muscel
26/05/2024

Iulian Chirița, bronz la WTT Youth Contender Platja D’Aro 2022, categoria U17

Iulian Chirița, jucător de tenis de masă legitimat la CS Victoria Câmpulung, a mai obținut o nouă medalie într-un turneu internațional care a adunat la start sportivi reprezentativi. Jucătorul din Republica Moldova și-a trecut în palmares o medalie de bronz muncită la WTT Youth Contender Platja D’Aro 2022 – Spania, categoria de vârstă U17! Chirița a câștigat toate meciurile de pe tabloul principal cu 3-0, fiind învins în semifinale, cu 3-2, de japonezul Sora Matshushima, cel care avea să câștige turneul după o finală disputată împotriva unui alt român, Darius Movileanu. Iulian Chirița și Sora Matshushima au oferit un duel spectaculos dus umăr la umăr până în ultimul set, care a fost câștigat de japonez. Sportivul adoptat de municipiul Câmpulung a debutat și în competiția de la U19, câștigând grupa în care a fost repartizat . N. Manole