7.8 C
Campulung Muscel
25/04/2024

Meci frumos, cu „ de toate”, pe „Municipal” ACS Inter Câmpulung – ACS Vulturii Priboieni 1-1 (1-1)

Am văzut, sâmbătă, 24 aprilie, pe „Municipalul” din Câmpulung, în a treia etapă a Campionatului Ligii a IV-a la fotbal, ediţia „scurtă”, 2020-2021, un meci în care a ieşit în evidenţă dorinţa de joc şi risipa de energie din partea ambelor formaţii, ACS Inter Câmpulung şi ACS Vulturii Priboieni. S-a terminat egal, 1-1, scor stabilit în prima repriză.

Nu ştiu când s-au antrenat băieţii aştia, vorbesc de ambele echipe, dar s-a alergat în „draci” şi vreau să felicit, în mod special, băieţii „pufoşi” din echipa oaspeţilor care, pe lângă faptul că le ştiau cu mingea, au dus pe picioare, unii dintre ei, tot meciul! Şi ce pase au dat, şi ce faze au creat, cel puţin în prima repriză! Asta explică, într-un fel, deschiderea rapidă de scor: Răzvan Neacşu prinde, în minutul 7, un şut perfect din interiorul careului de 16 metri, care-l surprinde pe portarul Răzvan Dumitrică. De partea cealaltă, m-a bucurat evoluţia lui Pătrănoiu, guraliv, dar bun, care şi-a pus amprenta asupra evoluţiei muscelenilor, el fiind la originea majorităţilor fazelor de atac. Pot să spun că a fost cel mai bun jucător al câmpulungenilor. A demonstrat, încă o dată, că are valoare la faza golului egalizator, din minutul 43, când, scăpat singur pe un contraatac al muscelenilor, a finalizat în stil de mare clasă după ce a driblat portarul advers şi a „culcat” încă doi adversari care au încercat să-l împiedice în drumul spre poartă. Luca a ratat nepermis de mult, trebuie să-l credem, a avut o zi proastă, dar a muncit foarte mult! Putea să facă 2-1, în minutul 77, dar a dat-o în bară, iar apoi al doilea şut, tot din poziţie favorabilă, i-a fost blocat. A muncit însă foarte mult, la fel ca toţi colegii săi, care au demonstrat că acest nenorocit de COVID-19 nu le-a afectat pregătirea fizică şi atitudinea. Cu siguranţă, mai e de lucrat la relaţiile de joc, dar cei trei antrenori, Ovidiu Tică, Alin Durdun şi Marius Badiu ştiu ce au de făcut. Oaspeţii, repet, buni şi ei. Rămaşi în zece oameni din minutul 75, au ţinut de rezultat şi remiza a fost corectă.

Cele două echipe au avut în componenţă următorii jucători:

ACS Inter Câmpulung: Răzvan Dumitrică – Laurenţiu Robu, Gabriel Pîtea, Alin Găieşteanu, Cristian Tănase, Radu Albu, George Bratu, Andrei Pătrănoiu, Leonard Grancea, David Ticuleasa şi Claudiu Luca. Pe lista de rezerve: Mihai Tobiaşi, Andrei Cicu, Raul David, Cezar Chira, Vlad Lupu, Ştefan Tocilă, Alexandru Dugheru, Marian Nechita. Antrenori: Ovidiu Tică, Alin Durdun, Marius Badiu.

ACS Vulturii Priboieni: Cristian Olteanu – Dănuţ Borcănoaia, Marius Stanciu, Ionuţ Bobeanu, Cristinel Jigaru, Marius Iosifescu, Claudiu Oncescu, Răzvan Neacşu, Laurenţiu Simion, Doru Mateeascu şi Ionuţ Anghelina. Rezerve: Adrian Ungureanu, Alex Apostu, Cosmin Potlogeanu, Alin Ristea, Marius Lăpădatu, Iulian Voinel. Antrenor: Marius Trăistaru.

Arbitrii meciului au fost Marius Marian Naidin – Mihai Marian Ionescu şi Gheorghiţă Bălan, iar observator de arbitri Daniel Niţescu.

În cadrul aceleaşi etape, Gloria Berevoeşti s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1 în faţa echipei Juventus 1992 Victoria Bascov. Narcis MANOLE