02/07/2026

Elevii cu 10 la Evaluarea Naţională şi Bac, premiaţi

Ministerul Educaţiei acordă 3.000 de lei elevilor cu nota 10 la Bacalaureat şi 1.000 de lei elevilor cu 10 la Evaluarea Naţională. Conform unei hotărâri privind acordarea de stimulente financiare absolvenţilor, elevii care au obţinut media 10 la examenul de Bacalaureat vor fi premiaţi cu câte 3.000 de lei. Stimulente de 1.000 de lei urmează să primească şi absolvenţii de gimnaziu cu nota maximă la Evaluarea Naţională.

În Argeş, 5 elevi au obţinut media 10 la Bacalaureat, iar alţi 42 au primit media maximă la Evaluarea Naţională.

În Câmpulung, Teodora Trandafir, de la Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel”, a luat media 10 la Evaluarea Naţională, iar la Bacalaureat au primit aceeaşi medie 10 Bianca Bănăţeanu şi Lorena Manu, de la Colegiul Naţional „Dinicu Golescu”.

La nivel naţional, 315 absolvenţi de liceu au obţinut media 10 la examenul de Bacalaureat (307 la examenul de bacalaureat comun şi 8 la examenul de bacalaureat german), sesiunea iunie-iulie 2020, iar 892 absolvenţi de clasa a VIII-a au obţinut media 10 la evaluarea naţională. “E.M.”

 

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!