3 C
Campulung Muscel
26/10/2021

Gloria Berevoeşti, al doilea succes consecutiv

Gloria Berevoeşti pare că şi-a revenit pe finalul acestui sezon de Liga a patra, reuşind să bifeze cel de-al doilea succes la rând, 6-3, în faţa penultimei clasate, Juventus Bascov. În ciuda victoriei obţinute, alb-albaştrii rămân în partea inferioară a clasamentului Ligii a patra.

Cu două etape înaintea finalului de sezon în Liga a patra, bătălia pentru întâietate nu s-a încheiat. Voinţa Budeasa continuă să ocupe fotoliul de lider, însă are un avantaj fragil, faţă de principala urmăritoare, Real Bradu, de doar două lungimi, dar care pot fi decisive pentru câştigarea campionatului şi, implicit, accederea la barajul de promovare în Liga a treia. Singura echipă care reprezintă Muscelul în fotbalul judeţean, la nivelul seniorilor, Gloria Berevoeşti, are un final de sezon bun. După victoria la scor, 4-2, de la Făget, în faţa formaţiei, CS Mioveni 2, din runda anterioară, Ciocoiu şi compania par că s-au trezit.

Duminică, alb-albaştrii au bifat cel de-al doilea succes la rând, învingând pe teren propriu, Juventus Bascov, penultima clasată în liga a patra. Gloria Berevoeşti a avut un început de partidă de vis şi în minutul 10 avea avantaj de 4 goluri. Hoaghea în minutele 4 şi 12, Matei, minutul 8 şi Popescu, minutul 10 au punctat pentru gazde. Acelaşi Popescu a făcut dubla în minutul 22 însă până la pauză au punctat şi oaspeţii de 2 ori. În partea a doua a întâlnirii Chira şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, iar Gloria Berevoeşti a obţinut o victorie categorică şi meritată, gustată din plin de publicul prezent la arena de joc.