Învăţătorul de Anul trecut, pe 3 noiembrie, poliţiştii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Piteşti, cu sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale a Poliţiei Române, au efectuat trei percheziţii domiciliare într-un dosar vizând săvârşirea infracţiunilor de trafic de minori, proxenetism, act sexual cu un minor şi pornografie infantilă de către Alis Nicoleta Bărăitaru, de 17 ani, elevă, din Bughea de Sus, Ion Popescu, de 51 de ani, cadru didactic, şi Ştefan Nedelcu, de 71 de ani, ambii din Câmpulung. Potrivit anchetatorilor, exista suspiciunea că, începând cu anul 2015 şi până la momentul descinderilor, indivizii ar fi racolat nu mai puţin de 20 de tinere care nu atinseseră vârsta majoratului, două dintre ele având doar 12, respectiv 13 ani, pe care le-au adăpostit şi exploatat sexual, atât în locuinţe închiriate, cât şi în locuinţele suspecţilor, situate în Câmpulung. Mai mult decât atât, unul dintre cei urmăriţi în acest dosar, învăţătorul Ion Popescu, filma partidele sexuale cu minorele, pentru a le şantaja în cazul în care acestea refuzau să mai vină la domiciliul său. Toţi patru au fost cercetaţi sub control judiciar. Dacă Bărăitaru şi Nedelcu au fost condamnaţi deja de Tribunalul Argeş, dascălul încă îşi aşteaptă pedeapsa, riscând închisoarea sau amendă penală.
Judecat sub control judiciar
Ion Popescu, profesor învăţământ primar la şcoala din satul Jugur, a fost trimis în judecată, la Tribunalul Argeş, încă din luna februarie a acestui an, sub acuzaţia de folosirea prostituţiei infantile, parte vătămată în acest dosar fiind minora Deniz Elena H., în vârstă de 14 ani. S-au derulat până acum şase termene, care s-au încheiat cu amânarea deciziei din diferite motive, ultima înfăţişare fiind pe 5 septembrie. Trebuie să menţionăm faptul că, la demararea procesului, magistratul Nicolae George Enescu a formulat o cerere de abţinere de la soluţionarea acestei cauze penale (nr. 1348/109/2017). Cererea i-a fost admisă şi s-a dispus trimiterea dosarului la Registratura instanţei pentru repartizarea aleatorie a cauzei, după blocarea completului iniţial investit. Următorul termen în proces se va derula pe 19 septembrie 2017. Ion Popescu riscă o pedeapsă cu închisoarea, conform art. 216, indice 1, din Noul Cod Penal, care prevede că „întreţinerea oricărui act de natură sexuală cu un minor care practică prostituţia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă”. Pe 1 august 2017, Tribunalul Argeş a decis să menţină măsura preventivă a controlului judiciar faţă de învăţătorul Ion Popescu. „În baza art. 362 alin.1 C.pr. penală rap. la art.208 C.pr. penală, constată legalitatea şi temeinicia măsurii preventive a controlului judiciar dispusă prin ordonanţa din data de 04.11.2016, prelungită prin ordonanţa din data de 29.12.2016, emise de Parchetul de pe lângă ÎCCJ – DIICOT – Serviciul Teritorial Piteşti în dosarul de urmărire penală nr. 255D/P/2016, faţă de inculpatul Popescu Ion. Menţine măsura preventivă a controlului judiciar cu toate obligaţiile stabilite prin ordonanţa din data de 04.11.2016, prelungită prin ordonanţa din data de 29.12.2016, emise de Parchetul de pe lângă ÎCCJ – DIICOT – Serviciul Teritorial Piteşti în dosarul de urmărire penală nr. 255D/P/2016, până la o nouă verificare a legalităţii şi temeiniciei acestei măsuri. În temeiul art. 275 alin. 3 C.pr. penală, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicarea copiei minutei.”, este soluţia pe scurt a instanţei argeşene.
Eleva de la LPS, liantul dintre două grupări infracţionale
Reamintim că, tot anul trecut, pe 15 septembrie, poliţiştii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Piteşti, cu sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale a Poliţiei Române, au efectuat trei percheziţii domiciliare, în blocurile 17 şi 26, de pe strada Emil Gârleanu, din cartierul Vişoi, vizând probarea activităţii infracţionale a două persoane bănuite de comiterea infracţiunilor trafic de persoane şi proxenetism. Este vorba despre Alexandru Leontin Finţoiu, de 28 de ani, zis şi „Muppets”, taximetrist de meserie, şi Dan Andrei Lică, de 27 de ani, zis şi „Chioru”, fiul unui proxenet aflat în spatele gratiilor, care au fost arestaţi preventiv, acuzaţi fiind că ar fi racolat trei tinere, dintre care două minore, pe care le-ar fi exploatat sexual în diferite locaţii din Câmpulung. Pe parcursul derulării anchetelor s-a stabilit că acest caz se intersectează cu cel în care a fost implicat învăţătorul Ion Popescu, astfel că s-a dispus contopirea celor două dosare penale. Legătura dintre cele două grupări a fost eleva de la LPS Câmpulung, Alis Nicoleta Bărăitaru, campioană naţională la box. La audierile de la DIICOT Piteşti, pe 3 noiembrie 2016, adolescenta le-a spus anchetatorilor că Dan Andrei Lică o solicita să-i găsească clienţi pentru o minoră pe care o racolase, Deniz Elena H., ştiind că ea cunoştea bărbaţi cu potenţial financiar ridicat, care se pretau la astfel de mizerii. Alis Nicoleta Bărăitaru agăţa şi alte fete, promiţându-le că va împărţi câştigul cu ele, însă, de cele mai multe ori, acestea nu se alegeau cu nimic, fiind şi agresate. În cursul anului 2015, minorele Deniz Elena H. şi Ioana Alexandra I., în vârstă de 13, respectiv 12 ani, au fost determinate ca, în schimbul unor sume de bani, să întreţină relaţii sexuale. Având în vedere că din actele de urmărire penală administrate în cauză a rezultat implicarea infracţională a lui Alice Nicoleta Bărăitaru şi a inculpatului Dan Andrei Lică, s-a dispus contopirea a două dosare penale, extinderea urmăririi cu privire la minora Alice Nicoleta Bărăitaru şi reţinerea în sarcina acesteia a complicităţii la infracţiunea de trafic de minori şi proxenetism.
După ce şi-au recunoscut vina, ceilalţi parteneri al profesorului au fost condamnaţi
Dan Andrei Lică a primit trei ani de închisoare, cu suspendare, pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de minori, în timp ce Alexandru Leontin Finţoiu a fost condamnat la doi ani şi opt luni de închisoare, cu suspendare, pentru complicitate la săvârşirea infracţiunii de trafic de minor şi proxenetism. Pentru Alis Nicoleta Bărăitaru, Tribunalul Argeş a aplicat măsura educativă a asistării zilnice pe o durată de şase luni, pentru complicitate la infracţiunea de trafic de minori, dar şi pentru proxenetism. Supravegherea se va face sub coordonarea Serviciului de Probaţiune Argeş. În celălalt caz, pentru că şi-au recunoscut vinovăţia, câmpulungeanul Ştefan Nedelcu, s-a ales cu amendă penală. Nedelcu, cunoscut ca „Fane Hoţu”, iar, mai nou, ca „Fane Cinstitu”, a primit 2.700 de lei amendă penală, contravaloarea a 180 de zile de amendă (fiind stabilit cuantumul de 15 lei pe zi), plus cheltuielile judiciare, care au fost estimate la 500 de lei.