0.5 C
Campulung Muscel
07/02/2025

Izvoare terapeutice în paragină

Câmpulungul, loc binecuvântat de Dumnezeu, cu o climă blândă, cu veri răcoroase, ierni nu tocmai aspre datorită munţilor care ne înconjoară, în trecut cu aer curat şi pur, a fost înzestrat şi cu câteva izvoraşe binefăcătoare pentru trup şi, cum spuneau străbunii, erau leac pentru stomac, ficat, bilă, rinichi.

Din păcate, ele sunt uitate şi se află într-o stare de degradare, ştiindu-le doar bătrânii şi câţiva „umblăreţi”. Este vorba de izvorul de la staţiunea „Măgura” din Bughea de Sus, unde trebuie să faci echilibristică pentru a putea lua o cană de apă, deoarece, din cauza canalizării înfundate, s-a format un „lac” în jurul lui.

Alt izvor este cel din zona Colegiului „Carol I”, care duce spre Valea Româneştilor. Acestea ar trebui puse în valoare prin indicatoare, iar zona din jurul lor amenajată pentru ca oamenii să poată avea acces uşor, deoarece suferinzii merg la Călimăneşti şi Olăneşti pentru o cură de ape, izvoarele noastre având aceleaşi proprietăţi terapeutice. Pe vremuri, ambele aveau câte un panou cu proprietăţile lor şi indicaţiile terapeutice. Autorităţile ar trebui să se implice pentru amenajarea acestor izvoare, astfel mulţi oameni şi-ar găsi leacul pentru afecţiunile de care suferă.

De remarcat este faptul că s-a asfaltat strada Ion Giurculescu, ce leagă zona Colegiului „Carol I” de Valea Româneştilor, cunoscut drept Valea Ispasului şi chiar şi uliţa care duce spre izvor, de acolo mai fiind de mers cinci minute, printr-o livadă.

Să nu uităm şi de izvorul din Parcul Kretzulescu, care şi el avea o plăcuţă scrisă cu indicaţiile terapeutice şi proprietăţile apei, dar care, de mai mulţi ani, nu mai este. Sperăm ca, prin renaşterea zonei Muscel, să fie puse în valoare şi aceste izvoare de sănătate. 

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!