02/07/2026

Câmpulung, Bâlciul Comunelor Muscelene

Bâlciul s-a mutat în parcarea Uzinei ARO, iar circul a venit la Gară, pe domeniul lui Ţâroiu

    După ce s-a terminat hărmălaia cu Zilele Municipiului, bâlciul din centrul municipiului s-a mutat în parcarea de la Landmark. Maşinuţele, ciocanele, căluţii, vânzătorii ambulanţi de vată pe băţ şi alte produse specifice au deşertat totul la marginea Câmpulungului. Bineînţeles că, zilele acestea, şomează, pentru că muscelenii au fost săturaţi de ţigănia care a avut loc în punctul zero al fostei capitale a Ţării Româneşti. Acum, aşteaptă doar zilele sfârşitului de săptămână şi 27 iulie, când se sărbătoreşte Sfântul Pantelimon. Atunci, după Zilele Câmpulungului, putem spune că avem „Ziua bâlciului muscelean”. Aceştia ştiu că, de sărbătoarea ţiganilor, bruneţii consumă de toate şi le place să se dea în maşinuţe ascultând manele. Mai mult decât atât, etnicii ies în număr mare pentru a sărbători, aşa cum le este tradiţia, şi nu poate să treacă anul fără să meargă în bâlci de Pantelimon, poate, aici îşi găsesc şi jumătatea. Astfel, „ţiganiada”, care a durat o săptămână în Câmpulung, s-a mutat la marginea municipiului şi aşteaptă bronzaţii ca să se distreze.
    Pentru că a venit vorba despre distracţie, dacă nu v-a fost de ajuns cu tămbălăul din ultima perioadă şi încă mai sunteţi dornici de mai mult, trebuie să ştiţi că în oraş a venit şi circul. Locaţia aleasă şi aprobată de administraţia locală este la Gară, vizavi de Moara Mibos. Cortul a fost deja desfăcut şi spectacolele au început încă de ieri, 23 iulie, şi vor dura până duminică. Astfel că putem spune că luna iulie a fost pentru Câmpulung destinată bâlciului şi circului.
    STOP ţigăniei! Dacă autorităţile nu încetează balamucul cu care ne-au adus la limita răbdării, în 2016, la dorinţa cetăţenilor cu nervii la pământ din pricina întoarcerii oraşului cu fundul în sus, ne vom judeca cu Primăria pentru a scăpa odată pentru totdeauna de acest coşmar. Va fi una dintre acţiunile pe care intenţionează să le întreprindă Asociaţia „Salvaţi Câmpulungul şi Muscelul!”: un proces pe care îl vom intenta Primăriei şi Consiliului Local, pentru a ne fi respectate drepturile de cetăţeni care vor ordine în oraşul în care trăiesc şi muncesc.

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!