Poliţiştii argeşeni au demarat cercetările într-un caz de cruzime împotriva unui animal. Aşa cum scrie ziarul „Jurnal de Argeş”, pe 9 aprilie, printr-un apel la 112, un localnic din comuna Stâlpeni a anunţat comiterea unui gest care l-a oripilat, şi anume omorârea, sub ochii lui, a unui câine pe care, în prealabil, autorul îl legase cu două lanţuri metalice în jurul gâtului, ca să nu îi scape. Apoi individul, un vârstnic, cunoscut printre vecini ca fiind o persoană agresivă, a lovit animalul cu parul în cap cu lovituri repetate, până l-a lăsat fără viaţă.
Bărbatul a motivat faptul că patrupedul a scăpat din gospodărie şi a intrat pe o proprietate nelocuită, de care el avea grijă.
Cazul a intrat în atenţia Poliţiei Animalelor şi s-a deschis un dosar penal, în care există mai mulţi martori ai evenimentul în care câinele a fost omorât în bătaie. Chiar dacă nu era de rasă, animalul era un exemplar canin frumos, căruia proprietarii îi făcuseră şi carnet de sănătate.
Cadavrul animalului a fost trimis, pentru necropsie, laboratorului Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Argeş.
Acum, individul care l-a omorât în mod bestial riscă chiar şi închisoarea, pentru că, potrivit Legii 215/2004, actualizată, uciderea animalelor cu intenţie, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la un an sau cu amendă. A.T.
Articolul precedent
Articolul următor