02/07/2026

Se redeschide un corp al Spitalului TBC pentru pacienţii non-COVID. Pentru Municipal se aşteaptă încă avizul DSP

Se pare că limitarea accesului bolnavilor non-COVID la serviciile medicale a dus la mai multe decese decât cele provocate de noul coronavirus. Mulţi bolnavi au murit cu zile de infarct sau accident vascular cerebral aşteptând rezultatul testelor COVID, iar cei cu cancer, diabet sau dializaţi, pentru că n-au avut curaj să mai treacă pe la spitale.

O speranţă se întrevede pentru ei în viitorul apropiat, pentru că numărul cazurilor confirmate cu SRAS-CoV-2 a scăzut, ceea ce e un lucru îmbucurător, iar multe spitale COVID sunt fie goale, fie cu puţini pacienţi. Reluarea internărilor şi intervenţiilor în spitale depinde acum de Direcţia de Sănătate Publică, care să dea un aviz favorabil demarării activităţii cu pacienţii non-COVID. 

La Câmpulung, Spitalul de Pneumoftiziologie nu mai are deloc pacienţi, motiv pentru care conducerea a demarat deja procedurile de deschidere măcar a unui pavilion pentru pacienţii non-COVID. Se aşteaptă avizul Direcţie de Sănătate Publică, după care, în următoare şedinţă a Consiliului Local Câmpulung, care va fi joia viitoare, aleşii vor da şi ei acordul de redeschidere a unităţii sanitare pentru muscelenii care nu au COVID-19.

O situaţie asemănătoare este şi la Spitalul Municipal, unde, ieri erau internaţi mai puţin de 20 de pacienţi cu COVID-19. Aici, procedura de redeschidere a spitalului a fost demarată încă de anul trecut, când conducerea a cerut DSP Argeş acordul pentru redeschiderea măcar a jumătate din unitate pentru muscelenii care sunt nevoiţi să se ducă la Piteşti pentru a se trata. La Municipal doar Secţia Oncologie este non-COVID şi, mai mult ca sigur vor fi deschise şi cele de Oftalmologie şi Psihiatrie, care funcţionează în aceeaşi clădire, separată de spitalul mare.

După întâlnirea managerului Mădălin Iordache şi a lui Andrei Aron, consilierul primarului pe probleme de sănătate, cu cei de la DSP Argeş, de ieri, 17 februarie, nu s-a luat o decizie în ceea ce priveşte soarta blocului central. Din nefericire, rămâne în „analiză” la DSP dacă Spitalul Municipal va fi redeschis în sistem mixt.

Dacă stocurile o vor permite, centrul de vaccinare şi-ar putea tripla capacitatea

Aşa cum ne-a declarat săptămâna trecută Andrei Aron, la centrul din Policlinica Câmpulung se vaccinează zilnic câte 60 de musceleni. În funcţie de stocul de vaccin, la nivel naţional, capacitatea centrului se poate tripla, fiind prevăzut să funcţioneze cu până la trei circuite. „Centrul de vaccinare este conceput să funcţioneze cu până la trei fluxuri, respectiv 180 de vaccinări pe zi. S-ar putea mări capacitatea, dar depinde de stocul de vaccin naţional.”, ne-a spus consilierul primarului Elena Lasconi. 

Isabela FILIP

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!