02/07/2026

De frica urşilor, ciobanii au plecat cu oile de la stâna din Jupâneasa

La începutul acestei săptămâni, un cioban în vârstă de 54 de ani a ajuns la Spitalul Municipal Câmpulung după ce a fost atacat de un urs pe muntele Jupâneasa, din masivul Iezer-Păpuşa. Încercând să gonească animalul, care dăduse iama în turma de oi, bărbatul a fost muşcat de piciorul stâng şi, probabil, povestea ar fi avut un sfârşit tragic dacă fiara nu ar fi fost alungată de câini.

Autorităţile iau în calcul vânarea ursului

După incident, chiar ciobanul a sunat la 112. Spre zona respectivă au plecat salvamontiştii de la Nucşoara care i-au acordat primul ajutor pe loc. „În urma unui apel efectuat la numărul unic de urgență 112, care sesiza faptul că o persoană, posibil cioban, a fost atacată de un urs în comuna Berevoești, în golul alpin – muntele Jupâneasa, pompieri, jandarmi, polițiști și salvamontiști s-au deplasat în zonă indicată, pentru gestionarea situației de urgență. Victima a fost preluata de către echipele IJJ și Salvamont și transportată la echipajul SMURD de prim ajutor calificat de la Detașamentul de Pompieri Câmpulung. Paramedicii SMURD au preluat o persoană de sex masculin, în vârstă de aproximativ 54 ani, conștientă. Aceasta prezintă plăgi la nivelul membrului inferior stâng.”, se precizează într-un comunicat al ISU Argeş. Ciobanul a fost preluat de o ambulanţă şi dus la spitalul din Câmpulung unde se află şi acum internat. Autorităţile iau în calcul vânaresa ursului având în vedere ca nu e prima dată când acesta ataca la stânele din zona respectivă.

„Ne-au terorizat urşii!”

În urma acestui incident, fermierul, un bărbat din Drăghici, care concesionase muntele Jupâneasa, a fost nevoit să plece cu oile de la stână, circa 1500 de capete, pentru că niciun cioban nu a mai vrut să păzească turma de frica urşilor, care au făcut prăpăd printre animale şi era să omoare un om. Miercuri după-amiază ciobanii ajunseseră cu oile în satul Jugur, iar cârdul de oi, care se întindea pe o lungime de peste 200 de metri, a perturbat traficul rutier pe DJ Poienari-Jugur-Drăghici. „Venim din Iezer, din Jupâneasa, ne-au terorizat urşii, au omorât zeci de oi şi nu se mai poate sta acolo! Ne ducem înapoi la Drăghici, vedem pe unde stăm cu ele.”, ne-a declarat un cioban care însoţea turma de oi. „Au plecat de-acolo pentru că niciun cioban nu a mai vrut să stea de frica urşilor. Era să omoare pe unul din ei şi s-au speriat. Aşa că au fost nevoiţi să coboare cu ele. E prăpăd cu urşii ăştia şi nimeni nu face nimic. E mai important ursul decât viaţa omului. Au ajuns până şi la noi în sat, la Jugur. E o ursoaică cu doi pui care a omorât mai multe oi, la cineva, pe Coasta Radii, la Poienari, şi Peste Coastă, la Jugur. Nimeni nu face nimic!”, ne-a spus un crescător de animale din Jugur. Având legea de partea lor, urşii, în număr din ce în ce mai mare, sunt greu de atins în timp ce oamenii sunt din ce în ce mai des victime ale acestora. Alex Barbu

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!