Sâmbătă, 22 februarie 2025, la București, a avut loc Festivitatea de premiere a celor mai buni atleți din anul 2024, eveniment organizat sub titulatura „Premiile Atletismului Românesc”. În prezența unor personalități marcante ale sportului românesc, au fost recompensați sportivi și antrenori care au contribuit la dezvoltarea și afirmarea atletismului în anul precedent.
Printre premiați s-au numărat profesoara Daniela Păcioianu și sportivul Armando Banicioiu, ale căror rezultate remarcabile au fost recunoscute și apreciate de forurile de specialitate. Distincțiile le-au fost înmânate în prezența unor figuri emblematice ale sportului românesc, ceea ce a conferit evenimentului o importanță deosebită.
Premiile au fost oferite de Anişoara Cuşmir Stanciu, președintele Federației Române de Atletism, Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, George Boroi, secretar general COSR, precum și de două mari campioane olimpice, Constantina Diță Tomescu și Maricica Puică. Prezența acestora a subliniat continuitatea și tradiția performanței în atletismul românesc.
Evenimentul a reprezentat un prilej de recunoaștere a rezultatelor excepționale obținute în 2024, fiind un moment de inspirație pentru generațiile viitoare de sportivi.