La patru luni de la deschidere, Bulevardul „Pardon” a devenit, din păcate, parcarea improvizată a şoferilor cu tupeu, care nu ţin cont de regulile de circulaţie şi de indicatoarele care interzic oprirea. În fiecare zi, trotuarele sunt ocupate de maşini staţionate ilegal.
- Trotuarele cedează, iar bolarzii sunt smulşi din cauza celor care parchează ilegal maşinile
Trotuarele nu sunt făcute pentru a suporta greutatea maşinilor. Pavajul se strică pe zi ce trece din cauza celor care se urcă cu câteva tone pe trotuare, din comoditatea de a se deplasa pe jos până la magazinul la care au nevoie să ajungă. Nu de puţine ori, şoferii, după ce că sunt tupeişti şi se cocoaţă cu maşinile pe pastila pietonală, mai sunt şi grăbiţi să nu fie filmaţi de vreun trecător cu spirit civic, sau prinşi de către Poliţia Locală, iar în graba lor strică bunul public, trecând cu autovehiculul peste bolarzi, reuşind de cele mai multe ori să-i smulgă din beton.
Una dintre cele mai mari probleme este lipsa supravegherii. Poliţia Locală trece din când în când prin zonă, şi îşi face treaba atât cât poate, însă nu există un agent care să fie prezent permanent, nefiind un post fix în zonă. Din această cauză, mulţi şoferi profită şi parchează ilegal, fără a avea teama unei amenzi. Dacă un poliţist ar sta zilnic pe bulevard şi ar aplica amenzi de fiecare dată când vede o maşină pe trotuar, situaţia s-ar mai îmbunătăţi. Totodată, cuantumul unei amenzi este cuprins între 1.000 şi 2.000 lei şi, cu toate că cel sancţionat are posibilitatea de a plăti, în 14 zile, jumătate din minim, însemnând 500 lei, poliţiştii nu aplică amenda maximă, ci pe cea minimă. Poate sunt situaţii când cei amendaţi uită de perioada de 14 zile şi, în loc să ajungă să plătească maximul amenzii, achită suma care i-a fost acordată de poliţist, respectiv minimul de 1.000 lei.
Primăria a instalat camere video, dar se pare că acestea nu sunt funcţionale. Totuşi, potrivit lui Dragoş Nicolae, şeful Poliţiei Locale Câmpulung, este în plan ca pe parcursul primului trimestru al acestui an să se suplimenteze zona bulevardului cu încă 10 dispozitive video. Astfel, cel care urmăreşte sistemul de supraveghere, dacă ar fi serios şi s-ar ocupa aşa cum trebuie, nu ar mai fi nimeni care să parcheze ilegal, întrucât cei care încalcă legea vor fi identificaţi şi sancţionaţi corespunzător.
R.A.Ş.