La Albeştii de Muscel, proiectul de modernizare a drumurilor comunale, finanţat prin Programul Naţional „Anghel Saligny”, se apropie de final, cu doar un kilometru rămas de asfaltat. Valoarea totală a contractului a fost cifrată la aproximativ 10 milioane lei, iar lucrările au fost împărţite în trei loturi pentru a acoperi cât mai eficient reţeaua de drumuri care necesită reabilitare.
Primul lot, în valoare de 3.332.053,57 lei, a fost adjudecat de Group Concif SRL şi include 2.227 metri liniari de drumuri, respectiv Uliţa Floreşti, Uliţa Pârlog, Uliţa Vuţei şi Uliţa Primăriei. Lotul doi, câştigat de Drum Construct Logistik SRL pentru suma de 3.171.250,67 lei, acoperă alţi 2.247 metri liniari, incluzând Uliţa Mălin, Uliţa Smadea, Uliţa Lac, Uliţa Coastă, Uliţa Gavecioiu şi Uliţa Murgu. Lotul trei, şi cel mai extins, însumează 2.698 metri liniari şi a fost atribuit firmei Ideal Construct Activ SRL pentru suma de 3.517.829,25 lei. Acest lot cuprinde drumurile Uliţa Valea, Uliţa Vlea Istraua, Uliţa Ţigăilor, Uliţa După Plai, Uliţa Tanarog, Uliţa Păstrăvăriei, Uliţa Gura Văii şi Uliţa Micuzilor.
Primarul comunei, Cătălin Manta, a declarat că lucrările au fost temporar oprite din cauza temperaturilor scăzute din ultima perioadă, însă vor fi reluate imediat ce vremea va permite. Până în prezent, a fost asfaltată o mare parte dintre drumurile incluse în proiect, dar mai rămân de finalizat rigolele, podeţele şi şanţurile. „Mai avem strada Pârlog, de turnat covor asfaltic, după care urmează rigolele. Suntem gata în proporţie de 50-55% cu acest proiect. Dintre uliţe, mai avem de asfaltat Pârlog, Vuţei şi Primăriei. Acestea nu s-au făcut, însă s-a turnat covor asfaltic pe partea rutieră.”, a explicat edilul.
Robert Adrian ŞTEFAN