25.1 C
Campulung Muscel
18/06/2024

Pugiliştii legitimaţi la CS Muscel, medaliaţi la Campionatul Naţional de Box Tineret

În perioada 5-10 decembrie, la Târgu Jiu, s-au desfășurat două competiții de box, respectiv Campionatul Național de Box Tineret și Campionatul Național de Box Seniori. În cadrul acestor campionate au participat sportivi din toată țara, printre care s-au numărat Sebastian Dumitru Neață, Cristian Petruț Cîndea și Cristian Malancu, legitimați la Clubul Sportiv Muscel.

Pugiliştii de la CS Muscel au fost medaliaţi cu bronz şi argint
Cei trei sportivi sunt antrenați de către Ilarie Petrescu și colaboratorul său, antrenorul Mihai Trandafir. În prima zi de competiție, Sebastian Dumitru Neață, categoria 48 kg, și Cristian Cîndea, categoria 60 kg, au obținut primele medalii. Aceștia au avut parte de meciuri intense, în urma cărora au fost medaliați cu bronz. Pentru cei doi sportivi au urmat meciurile de calificare în etapa semifinală a Campionatului Național de Box Tineret, în cadrul căreia s-a calificat Cristian Cîndea.

Rezultatele semifinalei
Meciurile din semifinală s-au disputat între sportivul Cristian Cîndea și Nicolae Adrian Voicu, la categoria 60 kg, iar victoria a fost de partea pugilistului muscelean. Acesta l-a învins pe adversarul său, prin inferioritate în repriza a doua, obținând astfel medalia de argint. Din nefericire, în meciul din finală, acesta a fost înfrânt de către oponent, clasându-se astfel pe locul al II-lea în cadrul Campionatului Național de Tineret, categoria 60 kg. Pe de altă parte, sportivul Sebastian Dumitru Neață și-a menținut poziția a IV-a în clasamentul final al Campionatului Național de Tineret, astfel obținând medalia de bronz. Robert Adrian ȘTEFAN