20 C
Campulung Muscel
18/07/2024

S-au stabilit Consiliile Locale în 14 comune din Muscel

Până miercuri, 14 octombrie, Judecătoria Câmpulung a validat mandatele tuturor primarilor aleşi pe 27 septembrie, inclusiv pe al primăriţei de la Câmpulung, Elena Lasconi. În paralel au fost analizate şi cererile depuse de secretarii Primăriilor şi pentru recunoaşterea celor care vor alcătui Consiliile Locale.

Instanţa de la Câmpulung a început să se pronunţe de luni, 12 octombrie, când a validat membrii viitoarelor legislative din trei comune din Muscel, Valea Mare Pravăţ, Vlădeşti şi Dragoslavele. Pe 13 octombrie, au fost publicate numele celor care vor face parte din Consiliile de la Câmpulung, Stâlpeni, Godeni, Albeştii de Muscel, Cetăţeni, Hârtieşti Coşeşti şi Dâmbovicioara. Miercuri, 14 octombrie, au fost dezbătute dosarele depuse pentru comunele Lereşti, Boteni, Aninoasa şi Ţiţeşti.

Cel mai „strâns” consiliu este la Hârtieşti, format din 10 membrii PNL şi unul PSD. Tot din două partide este compus şi legislativul de la Ţiţeşti, cu nou consilieri PNL şi 6 PSD. La polul opus, Consiliul de la Dâmbovicioara este cel mai „colorat”, cei 9 consilieri reprezintă 7 formaţiuni politice.

Cele mai multe femei au fost alese pe listele de la Coşeşti, astfel, din cei 15 membrii ai Consiliului Local 4 sunt doamne, un sfert din total.

 

Consiliul Local al comunei Valea Mare Pravăţ, validat luni, 12 octombrie

Primar: Petre Ionel Boncoi (PSD)

PSD: Silviu Aleodor Soceanu, Ion Boncoi, Ion Tămaşi, Ion Marius Manea, Dumitru Tămaşi, Mihail Gavril Bratu.

PNL: Adrian Pavel, Ion Solomon, Dragoş Motrun, Lucian Marius Nicoară, Viorel Avram.

Pro România: Sorin Mailat.

Partida Romilor „Pro Europa”: Marius Ion Rafira.

 

Consiliul Local al comunei Vlădeşti, validat luni, 12 octombrie

Primar: Cristian Dică Hristu (PSD)

PSD: Emil Buşescu, Daniel Miriţă, Ionel Ţigău, Nicolae Leonard Vasiloiu, Mariana Iuliana Jugănaru.

PNL: Leonard Iustinian Şerban, Constantin Miriţă, George Ionuţ Neacşu, Dragoş Briceag, Nicolae Puiu Eremia.

Partida Romilor „Pro Europa”: Ion Mormonea.

ALDE: Gheorghe Făgărăşanu.

PPUSL: Ionuţ Bogdan Jugănaru.

 

Consiliul Local al comunei Dragoslavele, validat luni, 12 octombrie

Primar: Ion Băcioiu (PNL)

PNL: Romulus Lungeanu, Dorel Secăreanu, Florin Derioiu, Nicolae Rădoiu.

PSD: Laurenţiu Militaru, Leontin Marian Arsu, Ion Bîrloiu.

Partida Romilor „Pro Europa”: Nicolae Onică, Ion Feraru.

Pro România: Mădălin Gabriel Bondac.

PMP: Tatiana Cîrstina.

 

Consiliul Local al comunei Stâlpeni, validat marţi, 13 octombrie

Primar: Gabi Şerbănoiu (PSD)

PSD: Ion Stăncescu, Ovidiu Eugen Mesteacăn, Mariana Nicoleta Machidon, Laura Voican, Bogdan Sora, Ion V. Dima, Valerică Gigi Tănase (în locul lui Eleodor Oliavi Nişescu).

PNL: Sorin Lucian Panaite, Silviu Nedelcu, Eugen Nae.

Pro România: Constantin Dumitru, Constantin Cuţic, Florin Daniel Dima.

 

Consiliul Local al comunei Godeni, validat marţi, 13 octombrie

Primar: Ion Pădureanu (PSD)

PSD: George Bogdan Sandu, Dorel Rumînescu, Nicolae Florin Olteanu, Nelu Nicola, Constantin Costea, Dănuţ Bogdan.

PNL: Ion Aldea, Constantin Dorcioman, Constantin Vintilă.

Pro România: Gheorghe Savu.

PER: Constantin Dorin Poştoacă.

 

Consiliul Local al comunei Albeştii de Muscel, validat marţi, 13 octombrie

Primar: Cătălin Manta (PNL)

PNL: Ionel Solomon, Marcelică Bizon, Cătălin Adrian Vulpoi, Costel , Corinel Ţigău, Bizon Luminiţa.

PSD: Ion Năftănăilă, Ion Stoica.

PMP: Mariana Ramona Marinescu.

 

Consiliul Local al comunei Cetăţeni, validat marţi, 13 octombrie
Primar: Ion Mugurel Minciună (PSD)

PSD: Alin Nicolae Iorgulescu, Florian Iarca (în locul lui Valeriu Rizoiu), Gheorghe Stan, Constantin Alin Dumitrescu, Marius Claudiu Corneci (în locul lui Ion Mugurel Minciună).

PNL: Claudius Ciobanu, Ion Vătăşescu, Ion Şerboiu.

Partida Romilor „Pro Europa”: Daniel Vişan, Filica Tinca (în locul lui Daniel Onea).

PMP: Nicolae Gabriel Nedelea (în locul lui Mihai Ciurezu).

 

Consiliul Local al comunei Hârtieşti, validat marţi, 13 octombrie

Primar: Ion Cosmin Ştefan (PNL)

PNL: Gabriel Codruţ Simion, Petrian Cătălin Andrei, Ion Florinel Iacob, Petre Cătălin Muraru, George Valentin Chiţulescu, Ion Creţu, Gheorghe Viorel Mesteacăn, Ionela Bogdana Miriţă, Silviu Iulian Simion, Anghel Aurel Enache.

PSD: Ion Şindilaru.

 

Consiliul Local al comunei Coşeşti, validat marţi, 13 octombrie

Primar: Nicolae Pană (PSD)

PSD: Georgel Augustin Tudoreci, Maria Zăvoianu, Gheorghe Dima, Olimpia Floarea, Constantin Bujor, Remus Constantin, Florin Gheorghe Sandu.

Pro România: Daniel Constantin Voica, Ion Sorin Burcea, Simona Maria Ogoreanu.

PNL: Florin Petrescu, Ion Olteanu, Elena Ruxandra Duţă.

PMP: Nicolae Dan Manolescu, Nicolae Ilinca.

 

Consiliul Local al comunei Dâmbovicioara, validat marţi, 13 octombrie

Primar: Dumitru Secăreanu (PSD)

PSD: Ion Dorin Olteanu, Florin Daniel Mâzgaciu, Marian Călin.

ALDE: Sever Ţenţu.

PNL: Nicolae Ochi.

PMP: Ion Brănescu.

Pro România: Ramona Avram.

PPUSL: Camelia Maria Bârloiu Solovăstru.

ADN: Paul Dorinel Ţenţu.

 

Consiliul Local al comunei Lereşti, validat miercuri, 14 octombrie

Primar: Marian Toader (PSD)

PSD: Adriana Cicu, Ioana Claudia Vulpoiu, Ion Voican, Reluţa Georgeta Cojocaru, Ion Gagea, Bogdan Lucian Dascălu, Ion Dragomir, Cristian Negru, Răzvan Costinel Husea.

PNL: Constantin Marin, Ştefan Stănescu.

Partida Romilor „Pro Europa”: Vasile Pascu.

BUN: Ion Herişanu.

 

Consiliul Local al comunei Boteni, validat miercuri, 14 octombrie

Primar: Vasile Leau (PSD)

PSD: Constantin Popescu, Ionuţ Alexandru Leau, Ion Ivănescu, Ion Sonel Giurgiuveanu, Neculae Creţu (în locul lui Vasile Leau), Ion Mihail Bănică (în locul lui George Lucian Vlaicu).

PNL: Nicolae Arsene, Marian Zărnescu.

PMP: Dumitru Popescu, Ionuţ Gheorghe Lebu.

ALDE: Constantin Cristinel Măţăoanu.

 

Consiliul Local al comunei Aninoasa, validat miercuri, 14 octombrie

Primar: Benonie Ştefan (PSD)

PSD: Daniel Iosif, Gheorghe Petrică, Mirela Lazăr Negescu, Ionela Zamfir, Comănescu Marius (în locul lui Benonie Ştefan).

PNL: Florin Mastan, Gheorghe Bugheanu, Ion Ghinescu.

Pro România: Nicolaie Diaconu, Lizeta Lina.

PMP: Mihai Alexandru Chiţimia.

Partida Romilor „Pro Europa”: Cătălin Nae.

PPUSL: Gheorghe Şimon.

 

Consiliul Local al comunei Ţiţeşti, validat miercuri, 14 octombrie

Primar: Gheorghe Savu (PNL)

PNL: Gheorghe Duţulescu, Mădălin Tiţa, Ionela Ungheanu Mateescu, Marian Florin Stanciu, Puiu Păcuraru, Aurelian Buzatu, Vergilia Deaconu, Marin Rizea, Liviu Gheorghe Brutărea.

PSD: Ionuţ Nicolaie Boteanu, Adrian Plăiaşu, Marian Constantin Chireţu, Vasile Laurenţiu Grigorescu, Constantin Teodorescu, Constantin Viorel Bălan.

(Foto: Mihail Oprescu)

 

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!