16.6 C
Campulung Muscel
23/07/2024

În primul turneu din faza întâi a Campionatului Naţional de Minivolei, două înfrângeri şi o victorie pentru micile sportive de la CS Muscel

Sâmbătă şi duminică, municipiul Piteşti a găzduit primul turneu din prima fază a Campionatului Naţional de Minivolei feminin. Elevele profesorului Adrian Mihăilă au obţinut o victorie după un meci de infarct cu echipa gazdă, care a durat aproape 90 de minute.

Debut îmbucurător pentru micuţele volibaliste de la Clubul Sportiv Muscel pregătite de profesorul Adrian Mihăilă. Sâmbătă şi duminică, acestea au participat la Piteşti, la primul turneu contând pentru prima fază a Campionatului Naţional de Minivolei. Muscelencele, debutante, în competiţiile oficiale, au întâlnit în primul meci cea mai experimentată echipă din grupă, CS Dacia Mioveni. După ce au pierdut primul set, fetele de la CS Muscel au dat un semn de revenire, egalând la seturi cu scorul de 25 -16. Într-un final, victoria a revenit sportivelor din Mioveni, iar al doilea meci pentru CS Muscel a adus o înfrângere în faţa echipei ACS Volei Craiova. În a doua zi a turneului, CS Muscel a întâlnit echipa gazdă, ACS Extrem Piteşti. Muscelencele au trecut peste emoţiile debutului de campionat şi au câştigat primul set cu 25-2. Au urmat două seturi în care balanţa s-a înclinat în favoarea piteştencelor care s-au impus cu 25 -17 şi 25-23. Lipsa experienţei s-a văzut în setul trei când fetele din Câmpulung, după ce au condus cu 20-16, s-au văzut egalate şi au pierdut în extremis, pe final, la două puncte diferenţă. În setul patru, muscelencele au revenit în forţă, câştigând cu 25-14 şi au egalat la 2 scorul general. Setul decisiv a fost unul în care echipa pregătită de profesorul Adrian Mihăilă a început excelent, conducând chiar cu 10-6. A urmat o revenire a formaţiei din Piteşti care a egalat scorul pe tabelă. Un moment greu pentru muscelence, însă antrenorul a cerut time-out, iar indicaţiile primite de elevele lui au avut efectul scontat. CS Muscel s-a impus cu scorul de 15-11, iar bucuria de la final ne scuteşte de orice comentarii. Alex BARBU