19.9 C
Campulung Muscel
13/04/2024

Gemenii Gabriel şi Cristian Miloşi, aur şi argint, la Naţionalele de Atletism, în proba de 10 km marş

Clubul Sportiv Muscel a adăugat două medalii în bogata vitrină cu trofee. Doi atleţi pregătiţi de profesorul Lucreţiu Teodorescu au cucerit medaliile de aur şi argint, în proba de 10 kilometri marş la recent încheiatele Campionate Naţionale de Atletism, rezervate juniorilor II, de la Piteşti.

Competiţia s-a desfăşurat pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti şi a adunat la start cei mai buni atleţi din întreaga ţară. Clubul Sportiv Muscel a fost reprezentat de gemenii Gabriel şi Cristian Miloşi, în proba de 10 kilometri marş, şi de Ioana Gheorghiu, în proba de 5 kilometri marş, toţi trei fiind pregătiţi de profesorul Lucreţiu Teodorescu. Şi de această dată Secţia de Atletism din cadrul Clubului Sportiv Muscel s-a ridicat la înălţimea întrecerii reuşind să mai adauge două medalii în bogata vitrină cu trofee. Astfel, în proba de 10 kilometri marş, Gabriel Miloşi s-a impus cu timpul de 53 de minute, 48 de secunde şi 2 sutimi, cucerind cununa cu lauri, fiind secondat de fratele lui, Cristian Miloşi, care a terminat cursa în 56 de minute, 18 secunde şi 28 de sutimi, devenind vicecampion naţional. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat sportivul de la CSM Suceava, Gabriel Vodă, cu timpul de 1 oră, 1 minut, 24 de secunde. Din păcate, în proba de 5 kilometri marş, feminin, sportiva Ioana Petruţa Gheorghiu, s-a clasat doar pe poziţia a cincia, cu timpul 27 de minute, 53 de secunde şi 93 de sutimi. Cursa de 5 kilometri marş, feminin, a fost câştigată de sportiva Diana Maria Lătăreţu, de la CSM Craiova, cu timpul de 25 de minute, 56 de secunde şi 26 de sutimi. Alex BARBU