5.5 C
Campulung Muscel
22/04/2024

Doi musceleni, la Cupa Europei, la marş

Lituania va găzdui, la sfârşitul acestei săptămâni, cea de-a opta ediţie a Cupei Europei la marş, competiţie destinată seniorilor şi juniorilor. Întrecerile se vor desfăşura în localitatea Alytus, iar anul acesta se va sărbători şi centenarul în ceea ce priveşte organizarea acestor concursuri de marş, Lituania fiind o ţară cu tradiţie în acest domeniu sportiv. România va fi reprezentată de cinci sportivi, dintre care doi sunt de la Câmpulung.

La seniori, din echipa masculină a României, care va concura la 50 kilometri, fac parte Marius Cocioran (CSM Reşiţa – CSU Reşiţa), Narcis Mihăilă (CSU Reşiţa – CSM Reşiţa) şi Andrei Gafiţa (CSM Suceava). În competiţia juniorilor, la care vor lua startul atleţi sub 20 de ani, în proba de la 10 kilometri, ţara noastră va fi reprezentată de doi atleţi musceleni. Este vorba de Ion Dumitru şi Carlos Neag, ambii de la de la CS Muscel – LPS Muscel. Echipa tehnică are în componenţă pe Octavian Măzăran, conducător de delegaţie, Lucreţiu Teodorescu, antrenor, de la CS Muscel, şi pe Beatrice Constandache, medic. Convocarea lotului tricolor a avut loc în data de 16 mai, la Bucureşti, iar plecarea spre Lituania are loc astăzi, cu avionul. „Cei doi sportivi ai clubului nostru s-au calificat pentru Cupa Europei, care se va desfăşura în oraşul Alytus, din Lituania. Ei se pregătesc de un an pentru această competiţie şi sperăm că vom aduce rezultate frumoase pentru România şi pentru clubul nostru. Ei vor concura în proba de marş 10 kilometri, la individual şi echipe, şi vor avea adversari redutabili din Rusia, Ucraina, Italia, care merg foarte bine, din Spania, care a dat un campion olimpic. Sper ca sportivii noştri să aibă o comportare meritorie, mai ales la echipe.”, ne-a declarat antrenorul Lucreţiu Teodorescu. Alex BARBU

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!