6.3 C
Campulung Muscel
29/03/2024

Bradu s-a impus în derby-ul de la Berevoeşti Liderul a evoluat, mai bine de 70 de minute, cu un om în minus

Gloria Berevoeşti a pierdut confruntarea de acasă, cu Real Bradu, scor 0-2, la capătul unui joc în care atacanţii gazdelor nu au expediat niciun şut pe cadrul porţii adverse, stabilind, totodată, şi un record negativ de ineficacitate. Mai mult, alb-albaştrii nu au putut să profite de omul în plus, oaspeţii evoluând mai bine de 70 de minute în inferioritate numerică. Real Bradu şi-a păstrat statutul de favorită şi s-a impus fără prea mari probleme în derby-ul de la Berevoeşti, scor 2-0, şi păstrează ecartul faţă de principala urmăritoare, Poiana Lacului. Partida a început cum nu se poate mai rău pentru Gloria Berevoeşti. În chiar primul minut al jocului, Real Bradu a reuşit să deschidă scorul în urma unei neînţelegeri a apărătorilor gazdă. Practic, alb-albaştrii au început jocul de la 0-1 şi acest lucru avea să se vadă în economia partidei. În minutul 20, actualul lider din Bradu a rămas în 10 jucători. Un apărător din tabăra oaspeţilor a reuşit să facă două faulturi, grosolane, în mai puţin de un minut, iar centralul partidei a fost nevoit să îl trimită la cabine mai repede decât ar fi dorit. Cu om în minus în teren, speranţele gazdelor au crescut în vederea egalării, însă Real Bradu nu a făcut pasul înapoi şi, peste doar 3 minute, a mai punctat o dată, majorându-şi astfel diferenţa pe tabela de marcaj. Real Bradu, cu doi foşti jucători de la Berevoeşti în garnitura de start, este vorba de Guran şi Neagu, nu a făcut pasul înapoi şi a continuat să atace poarta gazdelor. După pauză, acelaşi scenariu, cu Real Bradu în prim plan, în postura de echipă care domină un joc pe care nu avea cum să-l piardă. Asta şi datorită ineficacităţii atacanţilor din Berevoeşti. De remarcat că Gloria Berevoeşti nu a expediat niciun şut pe cadrul porţii adverse, stabilind totodată un record negativ. În acest context, echipa pregătită de Alin Durdun nu putea să emită pretenţii de la acest joc, iar victoria oaspeţilor a fost pe deplin meritată. Mai marii AJF Argeş au ţinut cont de importanţa partidei de la Berevoeşti şi au trimis să oficieze o brigadă de arbitri avându-l la centru pe vâlceanul Adrian Comânescu, arbitru de liga întâi, care a condus fără greşeală pe întreaga durată a partidei. În urma insuccesului înregistrat, Gloria Berevoeşti a coborât până pe poziţia a opta în clasamentul ligii a patra, pe când Real Bradu a rămas în fruntea ierarhiei.