19.2 C
Campulung Muscel
22/05/2025

După accidentul petrecut anul trecut, când a murit un bărbat Şoferul autoutilitarei şi căruţaşul implicaţi, trimişi în judecată pentru omor din culpă

Acum un an şi jumătate, la Schitu Goleşti a avut loc un grav accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat, iar alte două au ajuns la spital cu răni grave. În carambol au fost implicate două maşini şi o căruţă. Accidentul a avut loc dimineaţa, în jurul orei 5.45, în apropierea Primăriei Schitu Goleşti, pe o porţiune de drum drept, care îmbie conducătorii auto să calce pedala de acceleraţie mai mult decât au voie. În dimineaţa respectivă, Ioan Bogdănel Golea, de 41 de ani, din Câmpulung, se afla la volanul unui Peugeot Boxer ce transporta pâine, circulând din direcţia Câmpulung spre Piteşti. În acelaşi sens de mers se deplasa o căruţă în care se aflau căruţaşul şi alte două persoane, bineînţeles, nesemnalizată în niciun fel. 

Aceasta se pare că a fost şi principalul motiv pentru care nu a fost observată din timp de şoferul câmpulungean, care a acroşat-o. Încercând să evite o nenorocire, a pătruns pe contrasens, unde a izbit frontal un Daewoo Espero, condus regulamentar de Claudiu Ionescu, de 43 de ani, din Mioveni. Pe motivul vitezei destul de mari, impactul a fost extrem de violent, iar şoferul autoturismului Daewoo nu a avut nicio şansă de supravieţuire. Localnicii care au ieşit din case imediat după producerea accidentului au încercat să-l scoată pe bărbat dintre fiarele contorsionate, însă fără niciun rezultat. La locul incidentului au sosit echipaje ale SMURD, Ambulanţei, Descarcerării şi Poliţiei Rutiere pentru salvarea victimelor, dar, din păcate pentru Claudiu Ionescu, nu s-a mai putut face nimic. Ca prin minune a scăpat şoferul autoutilitarei, dar care a ajuns la spital pentru investigaţii, acuzând dureri în piept. La spital a ajuns şi Gabriela Dumitrache, de 36 de ani, având o fractură la picior, şi Gabriel Mădălin Neaţă, de 19 ani, suspect de o fractură la bazin, ambii din Schitu Goleşti şi pasageri în căruţă. 

Şoferul autoutilitarei a venit cu o altă versiune

După ce s-a relatat cazul în ziar, Ioan Bogdănel Golea a ţinut să ne transmită cum au stat lucrurile, puţin diferit de ce stabilise Poliţia la „prima vedere”. Acesta ne-a precizat că, nefiind semnalizată în niciun fel, fiind încă întuneric, dar şi ploaie, căruţa care se deplasa pe DN 73 a fost observată târziu de el şi, deşi a frânat, impactul nu a mai putut fi evitat. În urma coliziunii dintre maşina de pâine şi atelaj, autoutilitara s-a oprit, iar, la câteva secunde, maşina condusă de Claudiu Ionescu a izbit în plin autoutilitara. „Impactul s-a produs, practic, cu atelajul. Eu am lovit căruţa frontal, pur şi simplu, că maşina cealaltă nici nu ajunsese, din sens opus. Am lovit căruţa, atelajul şi maşina mea au rămas pe loc şi a venit cel de jos. Eu nu am fost pe contrasens, duba se oprise, la fel şi atelajul. La câteva secunde, nu ştiu, nu am aproximat, a venit şi celălalt din jos şi s-a lovit de mine. Eu am rămas către axul drumului, probabil că a ajuns bara undeva la axul drumului, fiind ploaie mergea şi el pe jumătate, că aşa se întâmplă când e drumul liber şi probabil că bara lui, partea lui stângă, a venit exact în bara mea.”, ne-a precizat atunci şoferul autoutilitarei.

Dosarul a ajuns la Judecătoria Câmpulung

Pentru stabilirea gradului de vinovăţie, poliţiştii Biroului Rutier Câmpulung au deschis un dosar de cercetare penală. După un an şi jumătate de cercetări şi adunat probe, a ajuns la Judecătoria Câmpulung, dosarul fiind înregistrat marţi, 3 noiembrie 2015. Pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă sunt cercetaţi penal şoferul autoutilitarea, Ioan Bogdănel Golea, dar şi căruţaşul, Gabriel Mădălin Neaţă, parte vătămată fiind Gabriela Dumitrache, pasagera din căruţă. Părţi civile în proces s-au constituit Gabriela Lavinia Ionescu, reprezentată de avocatul Mihai Lucescu, Elena Malancu şi Spitalul Municipal Câmpulung. Prima înfăţişare în proces va fi joi, 10 decembrie 2015. 

 

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!