Viața de zi cu zi în Câmpulung vine adesea cu surprize neplăcute la colț de stradă, iar ultima săptămână a fost o dovadă clară în acest sens. De la infrastructură distrusă și lăsată de izbeliște, până la traficul îngreunat de lucrările de întreținere, orașul a bifat câteva momente de indisciplină rutieră care au ars buzunarele unor cetățeni.
- Un indicator în minus pe strada Nicu Leonard
Recent, pe strada Nicu Leonard, un indicator rutier de „Cedează trecerea” cu „Obligatoriu la stânga” a fost pur și simplu secerat de la locul lui. Cineva a intrat în el, l-a rupt și a plecat mai departe, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.
Urmele de la fața locului au dus însă la demararea procedurilor de identificare a șoferului. Acesta nu se va alege doar cu o sancțiune pentru incident, ci va fi obligat să suporte integral cheltuielile pentru înlocuirea indicatorului.
- Asfaltări cu porția și nervi în trafic
În paralel, pe raza municipiului s-a lucrat la „cârpirea” gropilor. Echipele de la ADP au ieșit la plombat carosabilul, o activitate necesară, dar care a creat, ca de obicei, haos în trafic. Prezența poliției locale în zonele respective a fost o necesitate pentru a preveni blocarea intersecțiilor, iar șoferii au fost nevoiți să se înarmeze cu răbdare.
- Obiceiul de a lăsa mașina „unde se nimeri”
Pe lângă șantiere și indicatoare rupte, problema parcărilor rămâne neschimbată. Mulți conducători auto continuă să-și lase vehiculele în locuri nepermise, blocând accesul sau îngustând drumul atât de mult încât celelalte mașini participante la trafic sau mașinile de intervenție, abia mai pot trece.


