02/07/2026

SCM Râmnicu Vâlcea – ARO Câmpulung 2-1. Victorie după un joc dominat, dar cu emoții pe final

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 2-1 în fața formației ARO Câmpulung, într-un meci în care gazdele au controlat autoritar majoritatea timpului, dar au tremurat pe final din cauza unei neglijențe defensive.

Prima repriză: SCM Râmnicu Vâlcea dominare totală, dar fără gol

Deși SCM a dominat clar prima parte, presiunea constantă nu s-a concretizat pe tabelă. Vâlcenii au construit bine acțiunile până în preajma careului advers, de unde au venit majoritatea ocaziilor importante. Șuturile de la distanță și fazele fixe au reprezentat principalele arme iar Preda a fost cel mai periculos om al gazdelor. În minutul 29, mijlocașul a expediat un șut tangențial cu transversala, acțiune ce a anunțat alte faze importante. Sălcianu a trimis cu capul, portarul oaspeților respingând cu dificultate, după care un nou șut al lui Preda a fost oprit de Strizu.

Mitanul secund: Preda decide meciul în șapte minute

SCM Râmnicu Vâlcea a rezolvat partida rapid după pauză. În primele șapte minute ale reprizei secunde, Preda a înscris de două ori din interiorul careului, profitând de poziționările slabe din defensiva musceleană. Aflat la cel mai bun meci al său în tricoul vâlcenilor, Preda își consolidează astfel candidatura pentru titularizare permanentă.La 2-0, antrenorul Schumacher a încercat o nouă variantă tactică, organizând defensiva în trei fundași și introducându-l pe Podea. Totuși, o eroare de poziționare la un corner a permis celor de la ARO să revină în joc: gol Călin, cu capul, din apropierea porții, care a reaprins suspansul.

Final tensionat

Imediat după golul oaspeților, SCM Râmnicu Vâlcea a avut o dublă ocazie, însă nu a reușit să închidă meciul. De cealaltă parte, Micle a intervenit decisiv la un șut periculos, care putea aduce egalarea. Ultimele minute au aparținut din nou vâlcenilor. Ivan a ratat două oportunități importante, iar Podea a fost aproape să marcheze, mingea fiind respinsă însă de musceleni de pe linia porții.

Golurile:

1-0, minutul 49, Preda, șut cu stângul din interiorul careului mare, lângă prima bară, după ce Strizu a reușit să respingă cu piciorul șutul unui alt adversar.

2-0, minutul 52, Preda, din aceeași poziție, dar cu șut la colțul lung.

2-1, minutul 70, Călin, capul din apropierea porții, după un corner.

SCM Râmnicu Vâlcea: Micle – Dănilă, Sălcianu, Pintilie, Mitulețu – Preda, Florescu, Pirvu, Saraolu – Rusu, Doman. Au intrat după pauză Croitoru, Podea, Ivan, Zaharia, Oprescu Gino.

ARO Muscelul: Strizu – Mitrache, Robu, Oprescu, A. Radu – Cacior, Turcin, Șerban, Stoica- Jenaru, Călin. Au intrat după pauză: Pleșa, Jarcă, Grecu, Sorescu.

N. Manole

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!