Un bărbat în vârstă de 68 de ani din Poienarii de Muscel a ajuns la spital în stare gravă după ce a fost atacat de un urs în apropierea stânei unde muncea. Este al treilea incident de acest fel în mai puțin de o săptămână.
Incidentul s-a petrecut duminică după-amiază pe muntele Cascoe din masivul Iezer-Păpușa. Ciobanul, Ion Popa, zis „Popoiacu” sau „Ion din Peri”, a fost luat prin surprindere de sălbăticiune care i-a provocat răni grave la picioare și în zona spatelui. A avut noroc cu câinii care au reușit să pună ursul pe fugă înainte de a provoca o tragedie. Bărbatul a fost găsit spre seară de un coleg de breaslă care a plecat în căutarea lui după ce oile au ajuns la stână singure. „Ursul l-a atacat și i-a înfipt o gheară în spate. A avut noroc că purta un pulover de lână și o veste groasă de dimie care l-a protejat cât de cât, altfel îl sfâșia. Când a dat să fugă, l-a mușcat de picioare, mai rău de un călcâi. L-au scăpta cîinii.”, ne-a declarat un apropiat al ciobanului rănit. S-a dat alarma la 112, iar Salvamont Argeș a anunțat că au găsit victima conștientă, însă într-o stare foarte gravă, cu mușcături la nivelul spatelui și al picioarelor.
Ciobanul a fost evacuat de o echipă mixtă de salvatori montani, jandarmi și rangeri de la Fundația Conservation Carpathia, gestionarul fondului silvic și cinegetic din zonă. La baza muntelui, ciobanul a fost așteptat de echipa medicală a elicopterului SMURD de la POA Brașov. Ulterior, bărbatul a fost transportat la spital, în vederea primirii îngrijirilor medicale necesare. Este al treilea caz în ultima săptămână. În urmă cu câteva zile, tot în judeșul Argeș, un alt cioban a ajuns la spital după ce a fost atacat de urs în muntele Jupâneasa, iar în Azuga, în Prahova, un cioban în vârstă de 19 ani a fost rănit de explozia petardei cu care voia să alunge animalul sălbatic. Alex Barbu
