11.6 C
Campulung Muscel
24/05/2024

Inter Câmpulung, victorie cu emoţii pe final

Inter Câmpulung a jucat sâmbătă pe teren propriu cu ACS Costești, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 13 din cadrul campionatului Ligii a 4-a la fotbal. La finalul partidei scorul a fost de 4-2 pentru gazde, care au primit două goluri în ultimele cinci minute de joc. După această victorie, formația musceleană urcă pe locul doi în clasament, acumulând 26 de puncte.

Inter a dominat clar prima repriză, reușind să marcheze două goluri, prin Ovidiu Stan, în minutul 18, și David Țiculeasa, în minutul 41. Dirijați de la marginea terenului de „secundul” Vali Ștefănică (Ovidiu Tică a fost suspendat și a stat în tribună), muscelenii și-au impus jocul și după pauză, punctând încă de două ori prin același Ovidiu Stan, în minutul 71, și Mihai Vintilă, în minutul 78 (penalty). Pe parcursul meciului gazdele au avut și alte oportunități de a marca, inclusiv două șuturi care au nimerit bara transversală, însă, finalul de meci avea să aparțină oaspeților, care au marcat două goluri în cinci minute, prin Răzvan Țapuru (min. 85) și Florin Nica (min. 90 – penalty). În ultimul minut de joc, Inter rămâne în 10 jucători, după ce Eduard Vîlsea comite un henț în careu, în urma căruia formația din Costești marchează pentru 4-2, și primește al doilea cartonaș galben, urmat implicit de cel roșu. La acest meci, spectatorii cu certificat verde au avut acces în tribună, iar cei nevaccinați au urmărit partida din spatele gardului împrejmuitor al terenului. Un meci cu adevărat spectaculos s-a jucat la Făget, acolo unde CS Rucăr, liderul campionatului, a avut 2-0 la pauză, dar la final a pierdut cu 3-2 întâlnirea cu CS Mioveni 2.

Caseta tehnică

Inter Câmpulung: Răzvan Dumitrică (min. 75 Florin Pătru) – George Heroiu (min. 71 Eduard Tocilă), Mădălin Delcea, Cosmin Leca, Alex Bălașa, David Ticuleasa, Laurențiu Robu (min. 52 Alexandru Popescu), Andrei Barbu (min. 71 Laurențiu Petre), Eduard Vîlsea, Mihai Vintilă și Ovidiu Stan. Antrenori: Vali Ștefănică și Alin Durdun.
ACS Costești : Robert Drăgan – Sorin Bîrleanu, Andrei Niță (min. 55 Bogdan Cîrje), Florin Călinescu, Bogdan Vidroiu, Ion Neagoe (min. 55 Marian Ionescu), Florin Nica, Ianis Voicu, Viorel Alexandru, Răzvan Țapuru și Albert Găvănescu. Antrenori: Aurel Bărbuțu și Florian Nicolae.
Arbitru: Ionuț Enache
Arbitru asistent 1: Bogdan Florin Penescu
Arbitru asistent 2: Cristian Mădălin Naciu
Marcatori: Ovidiu Stan (min. 18, 71), David Țiculeasa (min. 41), Mihai Vintilă (min. 78 – penalty)/ Răzvan Țapuru (min. 85), Florin Nica (min. 90 – penalty)
Cartonașe galbene: Bogdan Vidroiu (min. 41), Viorel Alexandru (min. 43), Ianis Voicu (min. 68), Bogdan Cîrje (min. 77)