02/07/2026

Terenului Castrului Roman Jidova i s-au alipit suprafeţele cumpărate în această vară de Consiliul Judeţean

Una dintre hotărârile pregătite pentru şedinţa Consiliului Judeţean Argeş, programată pe 25 noiembrie, a avut legătură cu Câmpulungul. Aleşilor judeţeni li s-a cerut să aprobe alipirea a trei terenuri situate lângă Şoseaua Naţională Piteşti – Câmpulung, în punctul „Jidova”. Imobilele unite, deocamdată, prin votul administratorilor bunurilor publice, fac parte din domeniul public al Judeţului Argeş şi au următoarele suprafeţe: unul, de 17.515 metri pătraţi, este cel aferent Castrului Roman Jidova, care va fi completat cu cele două parcele cumpărate de autorităţile judeţene în această vară, una, de 808 metri pătraţi, cealaltă, de 1.417 metri pătraţi. „Prin alipirea terenurilor se va forma un corp de proprietate nou, situat în municipiul Câmpulung, Şoseaua Naţională, fără număr, punctul Jidova, având suprafaţa de 19.740 metri pătraţi.”, prevede recenta normă. 

Castrul Roman Jidova este atestat prin Hotărârea de Guvern nr.447/2002 ca fiind în proprietatea Judeţului Argeş. La dorinţa Muzeului Judeţean Argeş, care administrează acest obiectiv istoric, cu potenţial să devină şi turistic, dacă se investeşte şi se promovează corespunzător, aleşii judeţeni au fost de acord să cumpere terenul din vecinătate, pentru amenajarea unei parcări şi a căilor de acces aferente. Pe 28 septembrie 2017 s-a aprobat, la nivel judeţean, această intenţie, care s-a concretizat abia după trei ani, din cauza eşuării negocierilor cu proprietarii, care cereau dublu faţă de oferta cumpărătorului. Doi dintre cei patru contactaţi au acceptat preţurile oferite de CJ Argeş, fiind greu de crezut că se vor călca cumpărătorii pe bătături, ca să se învecineze cu strada Decovilului, populată de familii de ursari. Pe 26 august 2020 s-a votat, în Consiliul Judeţean, achiziţia unui lot de 808 metri pătraţi, la preţul de 5.800 euro, acceptat de proprietarii Călin Cristinel Radu şi Ionela Emilia Radu, şi unul de 1.417 metri pătraţi, la preţul de 9.400 euro, vândut tot de Călin Cristinel Radu.

Ceilalţi doi proprietari care n-au căzut la pace cu negociatorii Consiliului Judeţean sunt Nicolae Sas care pretinde 24.225 euro, pentru cei 1.615 metri pătraţi deţinuţi, şi Gheorghe Deleanu şi Denis Carolina Deleanu, care vor pentru cei 808 metri pătraţi 12.120 euro. CJ oferă, în ambele cazuri, jumătate din sumele precizate. Prin tranzacţia din această vară, autorităţile au achiziţionat jumătate din suprafaţa dorită: 2.225 de metri pătraţi din cei 4.648 de metri pătraţi, pentru care au plătit rapoarte de evaluare. Însă terenul pentru achiziţionarea căruia Muzeul Judeţean pledează la finanţator este mult mai mare: 14.000 de metri pătraţi, între limita sudică a Castrului Roman Jidova şi drumul spre satul Loturi.  

Contractele de vânzare-cumpărare au fost autentificate pe 16 septembrie. Pasul următor a fost alipirea terenului castrului cu noile proprietăţi achiziţionate, pentru „o administrare unitară a obiectivului turistic”. M.B.  

 

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!