02/07/2026

Cu ce şi-au mai sporit averile aleşii locali (IV)

În această ediţie vă prezentăm ce şi-au trecut în declaraţiile de avere şi interese consilierii locali PSD Ionel Dumitrache şi Nicolae Dumitru Dumitrescu, Gheorghe Constantin Staicu, ales pe listele PAM, şi Manuel Zenovie, de la ALDE.

Ionel Dumitrache nu are consemnată nicio schimbare în actele depuse la Primăria Câmpulung faţă de anul trecut. La Gheorghe Constantin Staicu posibil să fie o greşeală la venitul înregistrat din pensie, consemnat ca fiind 416.630 lei pentru tot anul trecut, ceea ce înseamnă 34.719 lei pe lună. Nicolae Dumitru Dumitrescu nu are menţionată în declaraţia de avere indemnizaţia de consilier local, care figurează la toţi colegii, posibil să fi refuzat să o ridice, făcând muncă neremunerată în folosul comunităţii. Reprezentantul ALDE, Manuel Zenovie, anul trecut a pus peste 63.000 lei la bancă.

Ionel Dumitrache – PSD

Ionel Dumitrache, intrat acum doi ani în Consiliul Local, după ce Constantin Ivan a ajuns secretar de stat în Ministerul Economiei, şi-a completat declaraţia de avere pe 6 iunie.

Deţine, împreună cu soţia, Ioana Dumitrache, un apartament în Câmpulung, de 37 metri pătraţi, cumpărat în anul 1991.

Are înmatriculat un autoturism Dacia Logan, fabricaţie 2005, dobândit prin cumpărare.

În 2019, Ionel Dumitrache a avut un venit anual de 33.146 lei, 23.654 lei, ca agent de securitate la Serviciul Public Judeţean de Pază şi Ordine Argeş (1.971 lei pe lună), şi din indemnizaţia de consilier local, de 9.492 lei (791 lei lunar). Soţia a contribuit cu pensia de 9.100 lei (758 lei pe lună) la venitul familiei.

În declaraţia de interese are menţionată calitatea de membru în Comitetul Executiv Municipal al Partidului Social Democrat Câmpulung.

Constantin Staicu – PAM

Fostul director al Liceului cu Program Sportiv, Gheorghe Constantin Staicu, şi-a înregistrat declaraţiile de avere şi interese la Primăria Câmpulung pe 29 iunie.

Ca imobile, deţine un apartament în Câmpulung, cu suprafaţa de 62,47 metri pătraţi, cumpărat în anul 1973.

Şofează un autoturism Peugeot 107, fabricat în anul 2007, cumpărat.

La capitolul venituri, pentru anul trecut şi-a trecut un total din pensie de 416.630 lei (34.719 lei lunar), iar din indemnizaţia de consilier local, de 9.492 lei (791 lei pe lună).

În declaraţia de interese nu şi-a trecut nicio calitate sau funcţie.

Nicolae Dumitrescu – PSD

Conform declaraţiei de avere, depusă pe 22 iunie la Primăria Câmpulung, Nicolae Dumitru Dumitrescu are trecute mai multe bunuri imobile.

Ca terenuri, are consemnate patru loturi, trei intravilane, moştenite, în Câmpulung şi unul extravilan, în Valea Mare Pravăţ. Astfel, 2.280 metri pătraţi, din 1993, alţi 1.001 metri pătraţi, din 2013, şi 1.234 metri pătraţi, dobândiţi în 2018. Terenul extravilan din Valea Mare Pravăţ are 19.000 metri pătraţi şi a intrat în posesia lui în 2009, alături de Dan Dumitrescu, după reconstituirea dreptului de proprietate.

Ca şi clădiri, deţine împreună cu soţia, Daniela Dumitrescu, o casă de locuit, de 240 metri pătraţi, construită în anul 1996, şi un apartament, cu suprafaţa de 60 metri pătraţi, cumpărat în 1997, ambele în Câmpulung.

Mai are cumpărate două autoturisme, un Mercedes E-350, fabricaţie 2013, şi un Opel Frontera, din anul 2003.

Anul trecut, familia Dumitrescu a înregistrat venituri din salariul de inspector control trafic în cadrul Ministerului Transporturilor, al lui Nicolae Dumitru Dumitrescu, de 51.847 lei (4.320 lei pe lună), şi din cel al soţiei, Daniela Dumitrescu, de şef serviciu la Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, Câmpulung, de 82.134 lei (6.844 lei lunar).

În declaraţia de interese şi-a trecut funcţia de vicepreşedinte al Partidului Social Democrat.

Manuel Zenovie – ALDE

Director la Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare, Filiala Teritorială de Îmbunătăţiri Funciare Argeş, Manuel Zenovie şi-a completat declaraţia de avere şi pe cea de interese pe 12 iulie.

Are în proprietate, alături de soţie, Raluca Zenovie trei suprafeţe de teren. Prima are 6.035 metri pătraţi, teren intravilan în Valea Mare Pravăţ, cumpărată în 2007; 1.073 metri pătraţi, teren intravilan în Câmpulung, achiziţionată în 2005; 19.000 metri pătraţi, teren forestier, în Bughea de Sus, cumpărat în 2017; şi 18.887 metri pătraţi, teren extravilan în Bughea de Sus, în posesia căreia a intrat în 2017.

Are cumpărate, cu soţia, două case şi un apartament şi o altă locuinţă moştenită. Astfel, în 1999, a cumpărat un apartament în Câmpulung, de 70,11 metri pătraţi; în 2007 a mai achiziţionat o casă de vacanţă în Valea Mare Pravăţ, de 46,70 metri pătraţi; iar în 2012, a cumpărat altă casă, de 246,23 metri pătraţi, în Câmpulung. În 2004, a moştenit singur al patrulea imobil, o casă în Câmpulung, de 55 metri pătraţi.

Are înmatriculate două autoturisme, un Daewoo Matiz, fabricat în 2001, şi un ARO Spartana, din 1998, dobândite prin cumpărare.

În 2019 şi-a deschis un cont curent (inclusiv card) la UniCredit Bank Piteşti, cu un sold de 63.335 lei. 

Dar, are şi datorii. Până la anul trebuie să lichideze creditul în valoare de 74.765 lei, contractat în 2018 de la UniCredit Bank. Mai are un împrumut la BRD, în valoare de 35.000 euro, luat în 2008 şi cu scadenţa în 2033.

Anul trecut, din salariul de director ANIF, Filiala Teritorială Argeş-Dâmboviţa a câştigat 116.143 lei (9.678 lei lunar), iar din indemnizaţia de consilier local încă 9.492 lei (791 lei lunar). Soţia, Raluca Zanovie, ca administrator financiar de patrimoniu la Şcoala Stoeneşti, a câştigat 35.123 lei (2.927 lei pe lună).

În declaraţia de interese, Manuel Zenovie şi-a menţionat faptul că este acţionar, cu 50% din acţiuni, cu o valoare de 500 lei la societatea Zeco Proconstruct SRL, Câmpulung; şi că deţine toate părţile sociale, în sumă de 200 lei, la firma Zenom Grup SRL, Câmpulung. Mai are notat că este membru al Sindicatului de Îmbunătăţiri Funciare, şi al ALDE Argeş.

 

 

 

 

Postări asemănătoare

error: Content is protected !!