La sfârşit de an, conducerea Partidei Romilor „Pro Europa” s-a adunat pentru a face un mic bilanţ al activităţii organizaţiei locale. Conducerea, care a fost reprezentată de Viorel Pascu, a considerat că 2017 a fost un an pozitiv în activitatea sa. Au fost şi evenimente mai puţin dorite, dar nu foarte importante.
Din activitatea filialei Muscel, care reprezintă toate comunităţile de romi din zonă şi care nu sunt puţine, au fost menţionate programele de alfabetizare şi bursele locurilor de muncă: „Anul pe care tocmai îl încheiem a fost unul de bun augur pentru organizaţia noastră. Ca şi în anii anteriori, am continuat colaborarea cu Inspectoratul Şcolar Judeţean şi cu inspectorul general Dumitru Tudosoiu. Aceasta s-a materializat prin faptul că acum, în premieră pentru judeţul Argeş, avem un curs de alfabetizare, „A doua şansă”, cum îi spunem noi, şi pentru ciclul primar, clasele I-IV. Cursul se adresează celor care, din varii motive, nu au putut merge la şcoală, iar acum au o vârstă şi nu mai pot fi încadraţi în învăţământul primar, ciclul de zi. Sunt înfiinţate trei grupe, una la Liceul Tehnologic Auto (fostul Minier), una la Vlădeşti şi a treia la Aninoasa. Rezultatele sunt satisfăcătoare, avem participanţi mai mult decât am previzionat noi, pentru că am avut solicitări şi din partea celor care au patru clase, dar tot nu ştiu să scrie şi să citească. De asemenea, cu Agenţia Locală pentru Ocuparea Forţei de Muncă Câmpulung, prin directorul Paul Petrescu, am continuat colaborarea. Avem înfiinţate câteva grupe de pregătire profesională, în special, în profesii care nu necesită un volum foarte mare de cunoştinţe: zidari, tencuitori, croitori, dar avem şi un curs de ospătari. Bursa locurilor de muncă, care s-a derulat luna trecută, pentru persoanele cu nevoi speciale şi cele vulnerabile, n-a fost un succes răsunător, dar nici un eşec total, ca în anii trecuţi. S-a materializat prin foarte multe angajări. S-au angajat cei din comunităţile din Lereşti, Valea Mare, Cetăţeni şi foarte multe persoane de la Vlădeşti şi-au găsit de lucru. Pe viitor, dorim să avem aceleaşi relaţii bune cu cei pe care i-am menţionat anterior şi sper ca şi ceilalţi, care până acum au fost un pic mai reţinuţi în a colabora cu noi, să încerce, ca împreună să continuăm acest progres în ceea ce priveşte integrarea socială a romilor.”, a declarat Viorel Pascu.
Aşa cum a spus reprezentantul Partidei Romilor, anul care se încheie a fost unul obişnuit, fără evenimente deosebite, iar pentru cel viitor, organizaţia locală vrea să-şi continue demersurile pe care le face de ani buni, de integrare socială a romilor.
Reprezentanţii Partidei Romilor „Pro Europa” transmit tuturor muscelenilor, cu ocazia sărbătorii Naşterii Domnului şi a Anului Nou, multă sănătate, bucurii şi multe împliniri. La mulţi ani! Isabela Filip