-3.9 C
Campulung Muscel
07/02/2025

Scandal între preşedintele Asociaţiei şi administratorul de bloc pe strada Istrate Rizeanu!

Toată discuţia a pornit de la o lucrare a Edilului şi s-a finalizat cu o luptă a orgoliilor între preşedintele de Asociaţie şi administratorul blocului

O lucrare de reparaţie a unei conducte de apă la colţul blocului întreprinsă de către reprezentanţii Edilului a stârnit scandal printre locatarii unuia dintre imobilele de pe strada Istrate Rizeanu. Nemaiputând suporta sfidarea dusă la extrem, după eşecul unei reparaţii făcute de trei ori la rând, preşedintele Asociaţiei de proprietari nr.3 Bis, Valentin Laurenţiu Pârşe, de pe strada Istrate Rizeanu, nr. 10, blocul 2, a spart gheaţa. Proprietar al unui apartament fiind şi el în bloc, a cerut să se facă o dată pentru totdeauna dreptate şi lucrurile executate superficial de către SC Edilul CGA SA să nu rămână culcate pe o ureche. 

„M-am adresat SC Edilul CGA SA, pentru ca dumnealor să execute o lucrare de reparaţii, la colţul blocului, unde au avut trei intervenţii. Toată iarna au stat acolo dalele de lângă bloc, date la o parte, o harababură, o groapă, unde apa se scurgea sub bloc. După cele trei intervenţii, ei le-au lăsat în starea aceasta.”, a declarat Valentin Laurenţiu Pârşe. Din cauza acestor intervenţii asupra conductei, pământul scos de acolo, la umplere, nu a mai fost acelaşi. Ei au făcut o intervenţie superficială şi, în loc să ducă la nivel dalele de lângă bloc, ca să protejeze scurgerea apei, s-au mulţumit să le aşeze pe pământ. După ce s-a adresat ADP-ului, care a promis că va aduce pământ, va nivela şi va pune şi un gard verde, preşedintele Asociaţiei a trebuit să cheme la faţa locului pe directorul general al Edilului, Melania Voinescu, directorul de la ADP, Liviu Popescu, viceprimarul cu atribuţii de primar Liviu Ţâroiu, consilierul cu atribuţii de viceprimar Bogdan David, să constate în ce hal se află blocul.

Acesta a trebuit să mai facă iar alte adrese să se  revină cu muncitorii care au lucrat, dar aceştia au motivat că nu mai au nicio datorie faţă de locatari, iar execuţia a fost încheiată. “Din cauza lor s-au stricat şi scările blocului, s-au degradat şi se vor degrada în continuare, ei nu înţeleg treaba aceasta. Am cerut ca lucrarea să se facă în prezenţa mea. Au trimis oamenii, nu m-au sunat, că, vezi Doamne, au făcut. Nu, nu-i bine făcut, i-am adus o dată şi încă o dată, ce, stăm să ne plimbăm pe drum?”, a declarat preşedintele Asociaţiei, Valentin Laurenţiu Pârşe.

Problema principală, pe lângă execuţia precară, este insistenţa locatarilor, care spun că încă nu s-a rezolvat tot, iar conducta tot se va mai sparge, ultima intervenţie fiind acum o lună. În faţa blocului, vecinii preşedintelui Asociaţiei au început să-şi manifeste public toate neplăcerile pe care sunt nevoiţi să le îndure, de la locatarii gălăgioşi, ce consumă băuturi alcoolice şi, noaptea, le sparg geamurile, până la administratorul ce se află în conflict cu preşedintele Asociaţiei. Legat de administrator, acestuia i se sparg cele mai multe farfurii în cap, după spusele locatarilor. Acesta are o atitudine solidară cu unii proprietari, fiind atât de îngăduitor, încât nu îi scrie pe foaie pe cei care trebuie să plătească întreţinerea.

Referitor la instalaţia de distribuţie a unei reţele de telefonie, RCS RDS, un alt locatar al blocului şi-a arătat nemulţumirea cu privire la felul în care s-a executat lucrarea: „Au spart plafoanele la scări, ca să îşi tragă firele, am avut mare scandal cu ei, mi-am pus şi vecinii în cap. Le-am spus: nu vedeţi că sunt date găuri prin lateral, să vină frumos cu firul pe dinăuntru şi ţi-l montezi unde vor muşchii dumitale!” Problemele celor care se află la parter se pare că se datorează nivelului la care a fost construit blocul, faţada de pe partea spre “Iepuraşul” nu are protecţie, apartamentele sunt la nivelul solului, oricine poate să intre pe geam, fapt pentru care s-a pus un gard în jurul spaţiului verde, diferiţi arbori ornamentali şi flori. Iniţial, s-a dorit să se defrişeze acest spaţiu, în detrimentul celor aflaţi la parter care rămân fără protecţie şi să se construiască parcul. Acest lucru nu s-a reuşit, parcul s-a construit fără să se intervină asupra locului. Spaţiul salvat, neîngrădit, a devenit loc de „huligăneală” pentru cei care, după câteva pahare, fac scandaluri şi strică garduri.

„Vecinei i-au furat lucruri de nu ştiu câte ori, au rupt gardul, l-au escaladat, gardul e pus ca să delimiteze parcul de copii, ca aceştia să nu intre. Aici e faţada mea, au sărit, mi-au rupt gardul, mi-au distrus şi furat ghivecele, am făcut reclamaţie şi la Poliţie. Mi-au spart un geam şi costă 800 de lei. Eu nu am bani, cine să mi-l cumpere, l-am lipit pe dinăuntru! Lângă parc, e zonă de protecţie sanitară, vin ţiganii, întind aici mese, în zonă sunt câini, nu vin pe spaţiul verde, că e plin de căpuşe, ei îşi lasă copilaşii… de abia aştept să văd un bolnav de boala lyme!”, a declarat un locatar.

Pe lângă problema căpuşelor din iarba din faţa blocului, groapa cu nisip pusă la dispoziţie celor mici se pare că a devenit toaleta publică a pisicilor. Exasperat de deciziile rudimentare luate de edili, un alt locatar mai vârstnic şi-a manifestat părerea la adresa fostului primar Călin Andrei: „Au pus nisip deştepţii aceştia care au fost, toate pisicile îşi fac nevoile acolo! Aceştia nu au cap când fac aşa ceva. Asta numai prostul şi boul de primar care a fost, care ne-a lăsat cu atâtea nenorociri în oraş, ar trebui să fie în puşcărie de mult! Pe noi, locatarii, nu ne-a întrebat când au făcut aşa ceva, a aruncat aici balamucul, nu pot să stau liniştit!”

Se pare că nici şobolanii nu au stat departe de locuinţele oamenilor, ghenele de gunoi au devenit cuiburi pentru ei şi focare de infecţie pentru locatari.

Revenind la administratorul care îi dă bătăi de cap lui Valentin Laurenţiu Pârşe, se vehiculează de către preşedinte că i-a scutit de la plata către Administraţie pe cei de la Astra, cât tip au funcţionat la parterul blocului, şi un salon de tuns şi coafat. Şi plângerile nu se opresc aici. Pe lângă faptul că administratorul este acuzat că face adăugiri în caietul comitetului, pune ştampila pe unde nu trebuie, cu toate că aceasta trebuie folosită numai de preşedintele Asociaţiei. 

Acuzele pe care le-a invocat Valentin Laurenţiu Pârşe i le-am adus la cunoştinţă şi acuzatului Alexandru Ganea, căruia i-am cerut să ne explice şi din punctul său de vedere situaţia de conflict între cei doi. Administratorul blocului este, aşadar, Alexandru Ganea, care a fost ales la nivel naţional în Liga Habitat, Liga Asociaţilor de Proprietari, în funcţia de vicepreşedinte, unde a fost votat de membrii filialelor din ţară. „Acest om, după părerea mea, nu e sănătos cu capul, nu e vorba numai de mine, toate persoanele cu care a intrat în contact şi s-a certat m-au contactat ulterior şi pe mine. Acest individ nu locuieşte în bloc, conform legii, el trebuia să locuiască în cadrul asociaţiei, ca să obţină funcţia de preşedinte. Noi neavând pe altcineva, a fost votat în funcţia de preşedinte doar de trei proprietari, care s-au adunat la adunarea generală neconvocată. Şedinţa a fost ţinută de mine, am spus că, dacă nu avem pe altcineva, haideţi să-l votăm, fără să ştiu ce are el în cap. După 10 zile, a venit la mine cu scandal, că el e preşedintele asociaţiei de proprietari.”, a declarat administratorul.

După cum a specificat Alexandru Ganea, acesta, în prezent, este contestat de majoritatea proprietarilor, din cauza comportamentului agresiv, certându-se fie cu directorul Edilul şi Astra, fie cu patronul de la salonul de tuns şi coafat. Aceştia au fost nevoiţi să ia legătura cu administratorul care să liniştească apele. O problemă pe care o aduce la cunoştinţă Alexandru Ganea a fost de natură legislativă, pentru că l-a îndemnat de mai multe ori pe Valentin Laurenţiu Pârşe să se informeze şi să înveţe Legea 230, de organizare şi funcţionare a asociaţiei de proprietari, şi normele metodologice, pentru ca relaţia celor doi să fie pe aceeaşi limbă. Referitor la una dintre acuze, anume la faptul că a scutit de la plata Asociaţiei pe cei de la Astra şi pe patronul de la salonul de tuns şi coafat, administratorul a declarat: „Astra nu mai funcţionează acolo de foarte mult timp. Ei au avut contracte pentru utilităţi direct cu furnizorii şi, cât a funcţionat, nu era membru al nostru. În acordul de asociere, conform legii, ei trebuia să îşi dea un aviz. Fac parte şi eu din Asociaţia de proprietari 3 Bis, ei nu au semnat acordul de asociere şi m-am chinuit să îi explic acestui individ de 7-8 ori: nu putem lua nişte bani către asociaţie celor care nu sunt membrii. Referitor la salon, are toate hotărârile luate de la organele abilitate, şi-au făcut oamenii intrare separată şi contracte separate cu furnizorii, ce să încasez eu de la ei? Nu fac parte din asociaţie nici aceştia. Mai avem un al treilea caz, e vorba de un cabinet psihologic. S-au înscris în cadrul Asociaţiei 3 Bis şi sunt încasaţi lunar atât cu cotă de regie, cât şi consum de apă.”

Tot acesta consideră că miza acestor acuzaţii ar fi excluderea lui din funcţie, Valentin Laurenţiu Pârşe încearcă pe toate căile să îl blameze, dar, pentru că experienţa va cântări mai mult, reuşita nu va fi de partea preşedintelui. „Mai nou aş putea spune că este singurul preşedinte de Asociaţie care este contestat şi şi-a dat în judecată administratorul cu care trebuia să colaboreze. Toată atenţia acestui individ s-a îndreptat spre a mă înlocui, nu are nici atestat, e paralel cu legea şi nici nu ştie să scrie.”, a declarat administratorul.

Motivul pentru care Alexandru Ganea a specificat că administratorul nu ştie să scrie sunt două adrese ce vor fi depuse la instanţă, care ar demonstra dezacordurile şi greşelile gramaticale. În legătură cu adăugirile pe care administratorul le-ar face în caietul comitetului, ştergând unele semnături ale unor proprietari, acesta le dezminte cu vehemenţă, specificând că cel care a semnat şi-a şters singur semnătura: “Nu este adevărat, cel care a semnat a fost dus în eroare, după care a venit la mine să-mi spună că l-a găsit pe stradă (n.r. Valentin Laurenţiu Pârşe), l-a pus să semneze, că e vorba de nişte apometre, când a venit în Asociaţie domnul M., nu a ştiut ce a semnat. De fapt, ce făcea? El procesul verbal îl scria acasă. Contrar legii, membrii comitetului trebuie să se întâlnească în şedinţă, să ia decizii când sunt majoritate plus unul. Valentin Laurenţiu Pârşe se ducea la uşa oamenilor care fac parte din comitet să semneze. Unii, naivi, semnau, până s-au prins. Eu le-am atras atenţia: când vine cu asemenea acte, vă rog să le citiţi, apoi semnaţi dacă consideraţi că trebuie să semnaţi. Aceasta este încă o călcare gravă a legii.”

Referitor la ştampila pe care administratorul o ţine „sub cheie” şi nu vrea să o înmâneze preşedintelui, Alexandru Ganea a recunoscut această faptă: „Da, este adevărat, legea prevede să stea la preşedinte, dar el, nelocuind în cadrul asociaţiei, eu, când aveam nevoie să ştampilez un chitanţier, nu-i dau omului chitanţă fără ştampilă. De unde era să o iau?! Atunci când a avut nevoie, eu i-am aplicat ştampila pe adresa dumnealui, eu nu am semnat alături de dumnealui, pentru că scrie nişte aberaţii. Nu vreau să mă fac de râs în Câmpulung că eu nu ştiu să scriu. Într-adevăr, stă la sediu ştampila”.

Cu alte cuvinte, concluzia la care a ajuns administratorul despre Valentin Laurenţiu Pârşe face referire la faptul că acesta nu este compatibil cu funcţia pe care o deţine, pentru că cel în cauză trebuie să fie un exemplu pentru locatari. Iar el nu şi-a plătit gazul, nemaipunând la socoteală că, din februarie, de când a fost ales preşedinte, nu a realizat nimic până în momentul de faţă.

Pentru că cei doi se află la stadiul de judecată, Alexandru Ganea a cerut instanţei să îl oblige pe Valentin Laurenţiu Pârşe la plata unor daune morale, pentru că preşedintele l-a învinuit de faptul că a lucrat prost şi că a folosit sume de bani pe investiţii inutile. „Eu am fost verificat de către cenzori autorizaţi, conform legii.”, a mai declarat administratorul.

Postări asemănătoare

Acest site utilizeaza cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu utilizarea cookie. Pentru mai multe informatii puteti consulta Politica de confidentialitate a datelor personale. Accept Mai mult

error: Content is protected !!