Menu
TRAFIC

Câmpulungeanul Ionuţ Burnea şi-a condus echipa, CS Mioveni, la victoria cu 3-0 în deplasarea de la Rapid

• Written by Evenimentul Muscelean
  • Hits: 911

b_400_250_16777215_10_images_images2_ziar_2020_noiembrie_2532_meci_mioveni.jpgCinci jucători care au avut legătură cu fotbalul muscelean s-au aflat, săptămâna trecută, pe teren la meciul dintre Rapid Bucureşti şi CS Mioveni, câştigat de argeşeni la scor de neprezentare. Unul dintre ei a fost chiar căpitan de echipă.

Într-un meci restanţă al etapei cu numărul opt din cadrul Ligii a II-a la fotbal, CS Mioveni a jucat, joi seara, în deplasare, cu Rapid Bucureşti, o echipă aflată în degringoladă totală, la cârma căreia s-a aflat „interimarul” Mihai Iosif. Cu un nou antrenor, Alexandru Pelici, formaţia argeşeană a avut o evoluţie peste aşteptări, reuşind să deschidă scorul în minutul 22 prin Mihai

Işfan. 1-0 a fost scorul pauzei, iar la 10 minute de reluare oaspeţii îşi măresc avantajul prin reuşita lui brazilianului Guilherme Garutti. Scorul final al partidei a fost stabilit în minutul 69, când CS Mioveni a reuşit al treilea gol, prin Sergiu Negruţ, din lovitură de la 11 metri, după ce portarul gazdelor, Virgil Drăghia, l-a faultat clar în careu pe Rusu. În jocul cu Rapid, CS Mioveni i-a avut în teren încă din primul minut pe câmpulungenii Ionuţ Burnea (căpitan de echipă) şi Ionuţ Oancea, iar rucăreanul Ionuţ Rădescu a intrat în minutul 77. De partea cealaltă, Bogdan Manole, originar din Valea Mare Pravăţ, şi Adrian Bălan, fost jucător la CS Muscel, au fost titulari. Manole ar fi putut reduce din handicap la scorul de 2-0, dar a ratat incredibil din faţa porţii. Alex Barbu