Menu
TRAFIC

Liga a V-a. Victorie nesperată, dar muncită şi meritată Cimentul Valea Mare Pravăţ s-a impus, cu 1-0, în faţa fostului lider, FC Corbi

• Written by Evenimentul Muscelean
  • Hits: 398

b_400_250_16777215_10_images_images2_ziar_2019_Decembrie_2441_28.jpgCimentul Valea Mare Pravăţ a obţinut o victorie surprinzătoare, dar meritată, în faţa ocupantei locului secund în campionatul Ligii a V-a, seria Nord, FC Corbi, impunându-se la limită, cu 1-0, graţie reuşitei lui Soceanu din minutul 67. Formaţia oaspete, cu fostul jucător al lui ARO Câmpulung, Vali Ştefănică, în poartă, a înregistrat cel de-al doilea eşec consecutiv, după ce, cu o etapă înainte, pierduse, cu acelaşi scor, pe teren propriu, în faţa echipei AS Lereşti.

Campionatul Ligii a cincea şi-a disputat, duminică, jocurile din cadrul etapei a XIV-a, ultima a sezonului de toamnă. Mult aşteptatul derby dintre AS Lereşti şi AS Dragoslavele nu s-a mai disputat, partida fiind amânată la cererea oaspeţilor, astfel că iubitorii fotbalului şi-au îndreptat atenţia spre confruntarea de la Valea Mare Pravăţ, acolo unde Cimentul din localitate a întâlnit formaţia FC Corbi, nimeni alta decât ocupanta locului secund în clasamentul seriei Nord. Înaintea partidei, oaspeţii erau cotaţi cu prima şansă la victorie, însă cimenteştii au dat peste cap calculul hârtiei şi au obţinut până la final cele trei puncte puse în joc. A fost un succes muncit şi meritat, chiar dacă jucătorii din Corbi alcătuiau o echipă mai solidă şi mai bine închegată. Formaţia oaspete a avut un început de joc bun, cu ocazii de gol la poarta apărată de Ghilac, cea mai mare fiind în minutul 7, atunci când mingea şutată de Zegheru a lovit transversala. Rizoiu a trimis şi el cu capul din interiorul careului de 16 metri, însă balonul a trecut peste. Cimentul Valea Mare Pravăţ s-a apărat destul de bine şi a reacţionat pe contraatac, însă şuturile lui Vegheş şi Băbuş nu şi-au atins ţinta, astfel că, la pauză, cele două formaţii au intrat la cabine la egalitate. În actul secund, FC Corbi a căutat golul victoriei, însă gazdele aveau să marcheze în minutul 67. Săceanu a intrat în careul de 16 metri advers şi l-a învins pe Vali Ştefănică cu un şut la bara a doua, aducând bucurie în rândul suporterilor prezenţi la meci. După primirea golului, FC Corbi a căutat cu disperare golul egalizator, însă Ioana, Sumedrea şi Zegheru nu au găsit drumul spre poartă. Fluierul de final al centralului piteştean, Flavius Stana, care a condus foarte bine partida, a adus bucuria în rândul jucătorilor din Valea Mare Pravăţ, iar în tabăra oaspeţilor, tristeţe. FC Corbi pierde astfel cel de-al doilea joc la rând în acest final de sezon de toamnă, după înfrângerea suferită în faţa formaţiei AS Lereşti, scor 0-1, pe teren propriu. Cimentul Valea Mare Pravăţ a evoluat în următoarea formulă: George Ghilac - Daniel Băbuş, Răzvan Banu, Florin Coman, Mădălin Folea, Marian Iacob, Dragoş Mitrea, Gabriel Petrea, Marian Răuţă, Narcis Săndulescu şi Claus Vegheş. Au mai jucat Cristian Dutan, Gheorghe Iordache, Laurenţiu Săceanu şi Alexandru Stan. Alex BARBU