Menu
TRAFIC

După victoria cu 9-0 la Berevoeşti, AF Muscelul Câmpulung a preluat şefia clasamentului Ligii a IV-a

• Written by Evenimentul Muscelean
  • Hits: 460

b_400_250_16777215_10_images_images2_ziar_2019_Decembrie_2441_25.jpgb_400_250_16777215_10_images_images2_ziar_2019_Decembrie_2441_26.jpgb_400_250_16777215_10_images_images2_ziar_2019_Decembrie_2441_27.jpgAcademia de Fotbal Muscelul Câmpulung este noul lider al clasamentului Ligii a IV-a, la fotbal, după ce a zdrobit cu scorul de 9-0 (5-0) echipa Gloria Berevoeşti, iar Voinţa Budeasa s-a „împotmolit” pe terenul formaţiei din Priboieni, reuşind doar un rezultat de egalitate, 2-2.

Partida de la Berevoeşti a fost la discreţia oaspeţilor şi ne scuteşte de orice comentariu. Golurile muscelenilor au fost marcate de Iulian Tameş (minutele 5 şi 12), Bogdan Măcriş (minutele 18 şi 53), Claudiu Luca (minutele 55 şi 70), Roberto Ayza (minutul 15), Andrei Linte (minutul 27) şi Iancu (minutul64). Antrenorii Alin Durdun şi Iulian Tameş au trimis în teren următorul 11: Răzvan Dumitrică - Iulian Vladu, Marian Sanda, Andrei Linte, Alin Găişteanu, Iulian Tameş, Fernando Dobre, Marius Pătrănoiu, Kallemback Da Silva, Roberto Ayza şi Bogdan Măcriş. Au mai jucat: Claudiu Luca, Alex Popescu şi Cosmin Iancu. După victoria de duminică, AF Muscelul Câmpulung a acumulat 46 de puncte, la fel ca Voinţa Budeasa, diferenţa în clasament între cele două fiind făcută de golaveraj. Muscelenii au marcat 74 de goluri şi au primit doar 10 (+64), în timp ce ocupanta locului doi a înscris 68 de goluri şi primit 14 (+54.

Pe locul trei al clasamentului se situează Real Bradu, cu 45 de puncte. Partida de la Berevoeşti a fost condusă de o brigadă de arbitri formată din Andy Geantă, centru, asistat la cele două linii de Adrian Ivan şi Adrian Voica.

Cealaltă echipă din zona Muscel înscrisă în campionat, AS Rucăr, a reuşit, de asemenea, să se impună la scor de maidan, cu 8-0 (3-0), în deplasarea de la Curtea de Argeş. Şase dintre cele opt goluri au fost marcate de fraţii Jenaru: Georgian în minutele 25, 43 şi 76, Gabriel 45, 63 şi 89. Au mai înscris Cristian Tănase (minutul 71) şi Mugurel Coacă (minutul 91 - autogol).