TRAFIC

CS Pristavu a adus un campion mondial!

• Written by Evenimentul Muscelean
  • Hits: 266

b_400_250_16777215_10_images_images2_ziar_2018_2332_sp-cs-pristavu.jpgRezultat deosebit pentru tenisul din România, dar, mai ales, pentru cel din Muscel, datorită Clubului Sportiv Pristavu, care a obţinut un rezultat remarcabil, în Japonia. Iulian Chiriţa, jucătorul de la Clubul Pristavu, a devenit, pe 1 noiembrie, Campion Mondial, în urma competiţiei disputate la ediţia 2018 a Campionatului Mondial de Tenis rezervat cadeţilor, competiţie ce s-a desfăşurat în perioada 27 octombrie - 1 noiembrie, în Japonia. Iulian a câştigat proba la dublu mix cadeţi.  Iulian Chiriţa a făcut echipă cu un reprezentant al Japoniei şi cei doi au jucat finala în faţa mixtului din care a făcut parte şi românca Elena Zaharia. Aceştia au câştigat cu 2-1, pe seturi, 11-4, 7-11 şi 11-9.  Astfel, musceleanul a câştigat medalia de aur şi a fost numit Campion Mondial. Rezultatele obţinute de Clubul Sportiv Pristavu au făcut Muscelul şi România să fie trecute încă o dată pe harta celor mai buni sportivi la nivel mondial.