Te informam ca site-ul nostru foloseste cookie-uri, iar prin navigarea pe site iti exprimi acordul asupra folosirii acestora. 

Logo

Zeci de sportivi premiaţi

 

b_400_250_16777215_10_images_2305_sportivi-premiati.jpgÎn programul Zilelor Câmpulungului a fost şi o festivitate aparte, de premiere a sportivilor, care au reprezentat municipiul la competiţiile sportive din ţară şi străinătate, de unde s-au întors cu rezultate remarcabile.

Clubul Sportiv „Muscel” Câmpulung

Diplomă de Participare

*Atletism: Ion Adrian Dumitru, Alexandru Pătrulescu, Vlad Paraschiv, Gabriel Miloşi, Răzvan Stolonic, Filip Manea, Adina Manea, Elena Tolbaşi, Isabela Iorga, Raluca Stolonic, Maria Manole, Ioana Manole, Ioana Gheorghiu, Ioana Avram, Lavinia Ciurea, Beniamin Bucur, Ionuţ Iordache, Octavian Comăneci, Delia Gruia, Sidonia Liţă, Ana Marcu, Cristina Marcu;

*Bob: Mihai Tentea, Ciprian Daroczi, Raul Dobre, Alexandru Bugheanu, Mihai Păcioianu, Fabian Purcea;

*Box: Georgian David, Adelin Roman, Leonard Manole, Constantin Roman, Alis Baraitaru, Ioana Folea, Alexandru Boceanu, Ştefan Ghizdavăţ, George Cojocaru, Iulian Mîzgaciu;

*Judo: Adreea Jianu, Raluca Băduleanu, Andreea Barbu, Robert Beck, Mariana Tuţă, Antonia Barbu, David Stanciu, Miriam Nicolaescu, Victor Tuţă, George Grancea, Crina Horobeanu, Ingrid Horobeanu, Theodor Şuţa;

*Lupte: Marian Parghel, Cosmin Butoi, Mihai Ursulescu, Alexandru Lazăr, Darius Garcea, Ciprian Pogănescu, Lucian Posedaru, Alexandru Matei, Noris Moise, Vlăduţ Bunel, Ionuţ Argeşeanu, George Mâzgaciu, Adrian Olteanu, Silviu Popescu;

*Volei: Isabela Mărgărit, Francesca Rădulescu, Ana Ştefănoiu, Ana Staicu, Ana Muşetescu, Andra Teşileanu, Oana Păulţ, Iulia Cartaleanu, Ruxandra Cosac, Roberta Georgescu, Ionela Ciocan, Claudia Staicu.

Diplomă de Merit

*Atletism

Alin Ştirbu: aur la Campionatul Naţional de Seniori; component al Lotului Olimpic Seniori; participare la Campionatele Mondiale;

Ion Adrian Dumitru: aur la Campionatul Naţional de Juniori; argint la Campionatele Balcanice; component al Lotului Olimpic de Juniori; participare la Campionatele Europene;

Carlos Neag: argint la Campionatul Naţional de Juniori I; component al Lotului Naţional de Juniori; participant la Campionatele Balcanice;

Gabriel Miloşi: argint la Campionatul Naţional de Juniori; component al Lotului Naţional; participare la Campionatele Balcanice;

Ionuţ Iordache: bronz la Campionatul Naţional de Juniori;

Lavinia Ciurea: bronz la Campionatul Naţional de Juniori; componentă a Lotului Naţional de Juniori; participare la Campionatele Balcanice.

*Bob

Mihai Tentea: locul 1 la Campionatul European U23 (Bob 2 persoane, Winterberg, Germania); locul 1 la CE U23 (bob 4 persoane, Winterberg, Germania); locul 2 la Campionatul Mondial U23 (bob 2 persoane,  St. Moritz, Elveţia); locul 5 la CM U23, (bob 4 persoane, St. Moritz, Elveţia); locul 4 la CM U26 (bob 2 persoane, Elveţia); locul 3 (bob 2 persoane, La Plagne, Franţa); locul 18 la Jocurile Olimpice de Iarnă (Pyeongchang 2018, Coreea de Sud);

Ciprian Daroczi: locul 1 la Campionatul European U23 (bob 2 persoane, Winterberg, Germania); locul 1 la CE U23 (bob 4 persoane, Winterberg, Germania); locul 2 la Campionatul Mondial U23 (bob 2 persoane, St. Moritz, Elveţia); locul 5 la CM U23 (bob 4 persoane, St. Moritz, Elveţia); locul 4 la CM U26 (bob 2 persoane, Elveţia); locul 3 (bob 2 persoane, La Plagne, Franţa): locul 18 la Jocurile Olimpice de Iarnă (Pyeongchang 2018, Coreea de Sud);

Raul Dobre: locul 1 la Campionatul European U23 (bob 4 persoane, Winterberg, Germania); locul 5 la Campionatul Mondial U23 (bob 4 persoane, St. Moritz, Elveţia);

Alexandru Bugheanu: locul 1 la Campionatul European U23 (bob 4 persoane, Winterberg, Germania); locul 5 la Campionatul Mondial U23 (bob 4 persoane, St. Moritz, Elveţia);

*Skeleton

Mihai Păcioaianu: locul 10 la Campionatul European U23 (Skeleton, Innsbruck, Austria); locul 16 la Campionatul Mondial U23 (Skeleton, St. Moritz, Elveţia);

*Judo

Theodor Şuţa: locul III la Campionatul Naţional de Juniori I; locul III la CN de Tineret; locul I la Cupa României;

Andreea Barbu: locul I la Campionatul Naţional de Juniori III; locul I la CN de Juniori II; participare la Campionatul Balcanic;

David Stanciu: locul I la Campionatul Naţional U 11; locul III la CN U 13;

Miriam Nicolaescu: locul III la Campionatul Naţional  U 11; locul II la CN U 13; participare la Campionatul Balcanic.

 

Liceul cu Program Sportiv

Eduard Păduraru (prof.Doina Rusu): dublu campion naţional de Juniori II (lungime); participant la Campionatul European de Juniori II (Gyor);

Georgiana Ciurea (prof.Daniela Leocă): locul III la Campionatul Naţional (pentatlon); locul III la CN Şcolar (110 metri garduri); locul V la Campionatele Balcanice de Juniori I (heptatlon);

Eugen Alexandrescu: locul II la Campionatul Naţional de Juniori I (greutate); locul III la CN de Tineret; locul III la CN Şcolar; locul V la Meciul Internaţional România - Belarus - Ucraina - Israel;

Ionuţ Dumitru: dublu campion naţional de juniori II la 10 kilometri marş; participant la Campionatul European de Juniori II (Gyor);

Maria Ilie: locul II la Campionatul Naţional de Tineret (ciocan);

Alexandra Stîrceanu (prof.Mihaela Nicoară): locul II la Campionatul Naţional de Juniori III (greutate);

Ionuţ Iordache: locul III la Campionatul Naţional de Juniori I (heptatlon);

Alexandru Oprea (prof.Costel Ionescu): locul IV (menţiune) la Campionatul Naţional de Juniori III (greutate);

Petruţa Gheorghiu: locul V (menţiune) la Campionatul Naţional de Juniori II (3 kilometri marş);

Elena Fintoiu, clasa a X-a, menţiune la Olimpiada de Pregătire Sportivă Teoretică.

 

Clubul Sportiv Pristavu

Clubul Sportiv Pristavu s-a putut lăuda cu 65 de medalii, 26 internaţionale şi 39 naţionale (la Campionatul Mondial de Juniori, la Balcaniada de Juniori, la Jocurile Francofone, la Campionatele Naţionale de la Cadeţi şi până la Seniori). Performanţa 2017-2018 a reprezentat-o titlul naţional la Seniori în proba pe echipe, titlu de campioană pe care nicio echipă din Câmpulung nu l-a obţinut niciodată, indiferent de sport.

Seniori: 11 medalii - 3 internaţionale şi 8 naţionale

Alexandru Manole (6 medalii: 3 internaţionale şi 3 naţionale)

Competiţii internaţionale: locul I la Jocurile Francofoniei (dublu mixt, Abidjan, Coasta de Fildeş, 21-29 iulie 2017); locul II la J.F. (echipe, Abidjan, Coasta de Fildeş, 21-29 iulie 2017); locul II la J.F. (simplu, Abidjan, Coasta de Fildeş, 21-29 iulie 2017); 

Competiţii naţionale: locul I la Superliga Naţională Masculină (echipe seniori); locul III la Campionatul Naţional Individual pentru Seniori (proba dublu masculin, Buzău, 2-4 martie 2018); locul III la CNIS (proba dublu mixt, Buzău, 2-4 martie 2018);

Alin Spelbuş (3 medalii naţionale): locul I la Superliga Naţională Masculină (echipe seniori); locul III la Campionatul Naţional Individual pentru Seniori (proba dublu masculin, Buzău, 2-4 martie 2018); locul III la CNIS (proba dublu mixt, Buzău, 2-4 martie 2018);

Camelia Iacob Poştoacă (2 medalii naţionale): locul I la Campionatul Naţional Individual pentru Seniori (proba dublu, Buzău, 2-4 martie 2018); locul III la CNIS (proba dublu mixt, Buzău, 2-4 martie 2018).

 

Cadeţi şi juniori: 54 medalii - 23 internaţionale şi 31 naţionale

Cea mai importantă medalie la juniori o reprezintă medalia de bronz de la Campionatul Mondial, obţinută de Florin Spelbuş. La aceasta se adaugă medaliile de aur obţinute la Balcaniadă de Iulian Chiriţa, dar şi alte medalii la diferite competiţii internaţionale şi naţionale. 

Florin Spelbuş (6 medalii: 3 internaţionale şi 3 naţionale)

Competiţii internaţionale: locul II la Openul Egiptului pentru Cadeţi şi Juniori (proba echipe juniori, Sharm el Sheih, 11-15 octombrie 2017); locul III la Campionatul Mondial pentru Juniori (proba pe echipe juniori, Riva del Garda, Italia, 26 noiembrie - 3 decembrie 2017);

Competiţii naţionale: locul III la Campionatul Naţional Individual Tineret (proba de dublu, Câmpulung, 15-17 noiembrie 2017); locul II la CNIT (proba de dublu mixt, Câmpulung, 15-17 noiembrie 2017); locul II la Cupa României Tineret (individual, Arad, 8 decembrie 2017); 

Iulian Chiriţa (17 medalii: 10 internaţionale şi 7 naţionale)

Competiţii internaţionale: locul III la Euro Mini Champs (individual, Strasbourg, Franţa, 25-27 august 2017); locul III la Top 16 Europa Minimis (individual, Beligny, Belgia, 28-29 octombrie 2017); locul I la Olympic Hopes Tournament (proba pe echipe, Budapesta, Ungaria, 16-19 noiembrie 2017); locul I la OHT (proba individuală, Budapesta, Ungaria, 16-19 noiembrie 2017); locul III la Openul Italiei pentru Cadeţi şi Juniori (echipe cadeţi, Lignano Sabiadorro, Italia, 22-25 martie 2018); locul I la Campionatul Balcanic pentru Cadeţi şi Juniori (dublu cadeţi, Bosnia, 6-10 iunie 2018); locul I la CBCJ (dublu mixt cadeţi, Bosnia, 6-10 iunie 2018); locul I la CBCJ (individual cadeţi, Bosnia, 6-10 iunie 2018); locul I la CBCJ (echipe cadeţi, Bosnia, 6-10 iunie 2018)

Competiţii naţionale: locul III la Cupa României Juniori II (Buzău, 11-12 ianuarie 2018); locul III la Campionatul Naţional pentru Juniori III (echipe, Dumbrăviţa, 26-28 ianuarie 2018); locul I la Campionatul Naţional pentru Juniori II (echipe, Buzău, 2-4 februarie 2018); locul II la Campionatul Naţional Individual pentru Cadeţi (proba individual, Câmpulung, 13-15 aprilie 2018); locul III la CNIC (proba dublu, Câmpulung, 13-15 aprilie 2018); locul III la CNIC (proba dublu mixt, Câmpulung, 13-15 aprilie 2018); locul l la Top 12 (cadeţi, 4-5 mai, Mediaş);

Andrei Tomică (8 medalii: 3 internaţionale şi 5 naţionale)

Competiţii internaţionale: locul III la Openul Italiei pentru Cadeţi şi Juniori (echipe cadeţi, Lignano Sabiadorro, Italia, 22-25 martie 2018); locul III la Openul Franţei pentru Cadeţi şi Juniori (echipe cadeţi, Metz, Franţa, 26-29 aprilie2018); locul III la Openul Franţei pentru Cadeţi şi Juniori (dublu cadeţi, Metz, Franţa, 26-29 aprilie2018); 

Competiţii naţionale: locul I la Campionatul Naţional pentru Juniori II (echipe, Buzău, 2-4 februarie 2018); locul I la Campionatul Naţional Individual pentru Cadeţi (proba individual, Câmpulung, 13-15 aprilie 2018); locul II la CNIC (proba dublu, Câmpulung, 13-15 aprilie 2018); locul I la CNIC (proba dublu mixt, Câmpulung, 13-15 aprilie 2018); locul I la Superliga Naţională Masculină (echipe seniori);

Cristian Chiriţa (9 medalii: 2 internaţionale şi 7 naţionale)

Competiţii internaţionale: locul I la Openul Portugaliei pentru Juniori (proba de dublu, Guimaraes, Portugalia, 22-25 noiembrie 2017); locul III la Openul Portugaliei pentru Juniori (proba individuală, Guimaraes, Portugalia, 22-25 noiembrie 2017)

Competiţii naţionale: locul I la Campionatul Naţional Individual Tineret (proba de dublu, Câmpulung, 15-17 noiembrie 2017); locul III la CNIT (proba individuală, Câmpulung, 15-17 noiembrie 2017); locul I la Campionatul Naţional Individual pentru Juniori (proba dublu masculin, Bistriţa, 20-22 aprilie 2018); locul III la CNIJ (proba dublu mixt, Bistriţa, 20-22 aprilie 2018); locul III la CNIJ (proba simplu masculin, Bistriţa, 20-22 aprilie 2018); locul l la Top 12 (juniori, 2-3 iunie 2018, Câmpulung); locul I la Superliga Naţionala Masculină (echipe seniori);

Mihai Zamfir (7 medalii: 5 internaţionale şi 2 naţionale)

Competiţii internaţionale: locul II la Openul Egiptului pentru Cadeţi şi Juniori (proba echipe juniori, Sharm el Sheih, 11-15 octombrie 2017); locul III la Openul Cehiei pentru Juniori (echipe, Hodonin, Cehia, 14-18 februarie 2018); locul I la Openul Poloniei pentru Juniori (echipe, Wladyslawowo, 23-27 mai 2018); locul I la Campionatul Balcanic pentru Cadeţi şi Juniori (echipe juniori, Bosnia, 6-10 iunie 2018); locul I la CBCJ (dublu juniori, Bosnia, 6-10 iunie 2018) 

Competiţii naţionale: locul II la Cupa României Juniori I (Buzău, 12-13 ianuarie 2018); locul III la Campionatul Naţional Individual pentru Juniori (proba dublu masculin, Bistriţa, 20-22 aprilie 2018);

Andrei Ceapraz (3 medalii naţionale): locul III la Campionatele Naţionale Individuale pentru Copii 8-10 ani (proba de dublu, Câmpulung, 22-24 septembrie 2017); locul III la Cupa României Individual pentru Copii 8-10 ani (Bistriţa, 3-8 octombrie 2017); locul III la Campionatul Naţional pentru Juniori III (echipe, Dumbrăviţa, 26-28 ianuarie 2018);

Bogdan Iacob (o medalie naţională): locul I la Campionatul Naţional pentru Juniori II (echipe, Buzău, 2-4 februarie 2018);

Bogdan Badea (o medalie naţională): locul I la Campionatul Naţional Individual pentru Cadeţi (proba dublu, Câmpulung, 13-15 aprilie 2018);

Şerban Contanu (o medalie naţională): locul III la Campionatul Naţional pentru Juniori III (echipe, Dumbrăviţa, 26-28 ianuarie 2018); 

Alexandru Popa (o medalie naţională): locul III la Campionatul Naţional pentru Juniori III (echipe, Dumbrăviţa, 26-28 ianuarie 2018)

Antrenori: Mădălin Ionaşcu şi Gabriel Poştoacă.

Evenimentul Muscelean