TRAFIC

„Lupii Dacilor”, la cea de-a VI-a ediţie

• Written by Evenimentul Muscelean
  • Hits: 708

b_400_250_16777215_10_images_2300_lupii-dacilor.jpgAu continuat activităţile dedicate ciclismului. Duminică, 15 iulie, a avut loc cea de-a VI-a ediţie a Trofeului „Lupii Dacilor”. Competiţia a fost pentru mai multe categorii de vârstă, iar traseul s-a organizat de-a lungul localităţilor Câmpulung, Lereşti, Bughea de Sus şi Bughea de Jos. Au participat sute de sportivi din toată lumea, iar câmpulungenii participanţi au fost printre cele mai bune locuri ale clasamentelor!

sursa foto: RidersClub

Riders Club şi Federaţia Română de Ciclism au organizat cea de-a VI-a ediţie a competiţiei „Lupii Dacilor - Trofeul Muscelului”, competiţie pregătită de Răzvan Jugănaru, dedicată iubitorilor de sport în natură, mai exact de ciclismul pe potecile versanţilor şerpuiţi ai Masivului Iezer - Păpuşa.

Competiţiile au fost împărţite pe mai multe categorii: Traseul Standard - 29 km, destinat participanţilor cu vârsta peste 13 ani, cursele competitive fiind la Masculin - nivel 2 Open, Masculin Nivel 3, nivel 4, Feminin Nivel 2, 3 şi 4 pentru categoriile de vârstă 13-18, 30-39, 40-49 şi +50 de ani, Elite Feminin/Masculin 15-18 ani.

Cea de-a doua categorie mare a fost Epic - 60 km, destinat participanţilor peste 18 ani, care a cuprins subcategoriile: Masculin/Feminin Nivel Elite +19 ani, Masculin/ Feminin Nivel 1 +18ani, Masculin Nivel 2 pentru categoriile de vârstă: 19-25, 30-39, 40-49 şi +50 ani.

A existat şi o oportunitate pentru copii. Cei cu vârstele cuprinse între 5 şi 12 ani s-au putut înscrie la faţa locului în ziua concursului. Cursa a presupus un traseu de 3 km în centrul oraşului, iar înscrierea a fost gratuită.

La traseul standard s-au înscris 322 de concurenţi, iar la traseul epic s-au înscris 99 de participanţi.

La ora 11.00 s-a dat startul la concurenţii pentru traseele Epic şi Standard, iar la 11.15 au pornit participanţii la categoria 5-12 ani.

După parcurgerea traseului, la ora 16.00 s-au desemnat şi câştigătorii. Andrei Bănescu este sportivul de la Câmpulung care a reuşit să obţină premiu şi la competiţia MTB Academy Cup, şi la Lupii Dacilor.

La traseul standard (29 km), locul I a fost luat de Braşov. Au participat peste 300 de sportivi, iar scorul a fost foarte strâns, fiecare secundă făcând clasamentul.

Medalii câştigate de câmpulungeni:

*Pe locul 7, cu medalia de aur s-a clasat Valentin Stroescu, cu timpul de o oră, 40 de minute şi 35 de secunde.

*Ionuţ Prunoiu a obţinut medalia de aur, pe locul 13, cu timpul de o oră, 44 minute şi 11 secunde.

*Cu doar o secundă mai târziu a ajuns Bogdan Gabriel Cornăţeanu, primind şi el medalia de aur.

*Locul 16 a fost luat Andrei Oprişoiu, tot medalie de aur, cu timpul de o oră, 44 minute şi 50 de secunde;

*Locul 17 a fost luat de Valentin Oprişoiu, cu o oră, 45 de minute şi 31 de secunde, fiind trecut tot la medalia de aur;

*Pe locul 41, Alexandru Chivu a obţinut medalia de aur cu timpul de o oră, 55 de minute şi 6 secunde;

*Pe locul 56, Mihai Adrian Popa a primit Bedge Gold, cu o oră, 59 minute şi 30 de secunde;

*Pe locul 58, Ciubuc Gabriel a plecat tot medalie de aur, cu timpul de o oră, 59 minute şi 38 de secunde;

*Cu timpul de două ore, 1 minut şi 52 de secunde, pe locul 66, a câştigat medalie de aur Radu Matei;

*Pe locul 88, medalie de aur, Daniel Avram , cu două ore, 8 minute şi 13 secunde;

*Locul 104 a fost ocupat de Anton Libianu, cu timpul de două ore, 13 minute şi 22 secunde, acesta obţinând tot medalie de aur;

*Pe locul 121, Carmen Poştoacă a obţinut aurul, cu timpul de două ore, 18 minute şi 42 secunde;

*Locul 123, tot cu medalie de aur, s-a clasat Şerban Penu, cu timpul de două ore, 20 de minute şi 23 secunde;

O medalie de argint a ajuns la ocupantul locului 131, Şerban Florescu, cu timpul de două ore, 22 de minute şi 36 de secunde.

Muscelenii au obţinut mai multe medalii de bronz, prin Florian Moise, cu două ore, 55 de minute şi 55 de secunde; Albert Avram, cu trei ore, 16 minute şi 8 secunde; Corina Furnică şi Dănuţ Gabriel Olaru, cu trei ore, 20 de minute şi 43 de secunde.

La traseul Epic (60km), locul 1 a fost luat de Bacău. Aici, au participat în jur de 85 de sportivi.

*Locul 11, Andrei Bănescu - timpul de trei ore 16 minute şi 15 secunde - medalia de aur;

*Locul 23, Ştefan Chivu - timpul de trei ore, 47 de minute şi 37 de secunde - medalia de aur;

*Locul 39, Andrei Robu - timpul de patru ore, 13 minte şi 28 secunde - medalia de aur;

*Locul 61, Gabriel Vlădău - timpul de cinci ore, 5 minute şi 58 secunde - medalia de argint D.B.